Ford Tasarımda HoloLens Kullanacak!

Augmented Reality, yani artırılmış gerçeklik dediğimiz teknoloji bir çok endüstriye entegre edilmekte olan yenilikçi bir tasarım imkanı olarak gözümüze çarpıyor.

Otomobil sektörü de tasarımın çok önemsendiği bir sanayi kolu ve Ford şirket olarak bu modern teknolojiyi tasarımlarında sonuna kadar kullanmayı hedefliyor.

Microsoft tarafından üretilen HoloLens isimli artırılmış gerçeklik imkanı sağlayan kafa ekranları artık Ford‘un otomobil tasarımında kullanılacak. HoloLens‘in bir adet fiyatı yurtdışında 5000$ civarında ancak Ford tasarım konusunda kendini geliştirmek için maliyetten kaçınmayacağını açıkladı.

HoloLens sayesinde tasarımcılar üretilmiş prototiplere bakarken sanal ortamda üzerlerinde değişiklikler yapabilecek ve aracın bu değişikliklerin ardından nasıl görüneceğini o an izleyebilecekler. Yani “Dikiz aynasını değiştirsek ya da şu farları biraz daha mı inceltsek?” diyen bir tasarımcı bunları canlı olarak sanal bir şekilde gerçek prototipin üzerinde görerek tasarımlarını geliştirebilecek.

Ford’un baş yöneticisi Jim Holland’ın yaptığı açıklamaya göre hem eski plastik ve metal modellemeleri hem de yeni teknoloji hologram modellemeleri aynı anda ve birlikte kullanabilmek tasarım açısından markaya çağ atlatacak.

Bir 3D sanal tasarımı aynı anda tüm tasarımcılar 3D ve plastik modellerin üzerine entegre edilmiş bir şekilde gözlemleyebilecek. Böylece tasarımcılar her sanal değişikliğin çizilmesini ve plastik modellerinin üretilmesini beklemeden anlık olarak birbirleriyle tartışarak değerlendirebilecek ve ortaya çok daha verimli ve başarılı tasarımlar çıkacak, en azından Ford böyle umuyor.

HoloLens, Microsoft tarafından 2016 yılında tanıtılmış ve Thyssenkrupp, NASA gibi bir çok müşteri tarafından ticari ve bilimsel amaçlarla kullanılmak üzere satın alınmıştı. Artırılmış gerçeklik bakalım gelecek yıllarda kişisel hayatlarımıza da girmeyi başarabilecek mi?

Cevap bırakın