Microsoft 2021’de Şifre Güvenliği Hakkında Radikal Bir Değişiklik Yapacak

Gelen bilgilere göre Microsoft 2021 yılında siber güvenlik hususunda şifrelerle alakalı olarak radikal bir değişikliğe gidecek.

Teknoloji şirketlerinden Microsoft, şifre kullanarak hesap veya cihaz korumanın artık çağ dışı olduğuna inanıyor gibi gözüküyor. Çünkü gelen bilgilere göre Microsoft 2021 yılında şifrelerden kurtulmak istiyor ve bu doğrultuda hamleler yapıyor.

Microsft, siber suç saldırılarının yaklaşık %80 kadarının şifreler üzerinden yapıldığına dikkat çekti ve her ay iki yüz elliden fazla şirket hesabının risk altında olduğunu açıkladı. Şifre kullanımının kullanıcılar ve her türlü oluşumlar için kullanım zorluğunun da olduğunun altını çiziyor. Yani kullanıcıların şifre girmek yerine örneğin parmak izi okutarak cihazı aktif hale getirmelerini çok daha çağa uygun ve güvenli görüyor. İşte 2021 yılında tam da bu hususlarda radikal değişikliklere gidecek.

Windows 10 için parmak izi ile açma ve biyometrik bilgiler kullanarak giriş yapma imkanı sunan Microsoft, FIDI2 güvenlik anahtarları ve Authenticator gibi uygulamalarla da bu çabalarını desteklemişti. Microsoft’un kendi açıklamasına göre 2020 yılının Mayıs ayından itibaren yüz elli milyon civarı kişi cihazlara şifresiz olarak ulaşım sağladı.

Bu noktada öne çıkan sorun ise parmak izi gibi verilerin nerede saklandığı olup pek çok kullanıcı veri gizliliği konusunda hala Microsoft’a güvenmiyor. Bu durum aslına bakarsanız sadece Microsoft için de söz konusu değil. Tıpkı Microsoft gibi pek çok teknoloji şirketine daha veri gizliliği konusunda şüpheyle yaklaşılıyor. Daha önce ortaya çıkan skandallar göz önünde bulundurulursa kullanıcılar hiç de haksız sayılmaz diye düşünüyoruz.

Cevap bırakın