Windows 10 Home , Pro ve S Sürümleri Arasındaki Farklar

Windows 10 kendi arasında farklı sürümlere ayrılıyor. Peki bu sürümler arasındaki temel farklar neler? Yeni yazımızda değiniyoruz.

PC kategorisinde en fazla kullanılan işletim sistemi olan Windows 10, kendi arasında farklı sürümlere ayrılmakta olup bunlar Windows 10 Home, Windows 10 S ve Windows 10 Pro olarak karşımıza çıkıyor. Bu üç sürüm arasında en iyi sürümü seçebilmek için ise bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Windows 10 S , Surface Go gibi yeni cihazlarla birlikte tanıtılmış olup, kısıtlı seçeneklere sahip olduğu için çoğu kullanıcının tercih etmeyeceği tarzda bir işletim sistemidir. Windows 10 S daha çok eğitim pazarını hedef alan bir işletim sistemi olup daha çok bir mod gibi. Aynı zamanda Windows 10 Home ve Pro sürümleri S sürümüne nazaran daha fazla özelliğe sahip.

Windows 10 Pro aralarındaki en fazla özelliğe sahip sürüm. Hemen aşağıda liste halinde Windows 10 Pro’nun öne çıkan ek özelliklerinden bahsettik.

Windows 10 Pro sürümünün sunduğu ek özellikler:

Active Directory Desteği
Grup İlkesi
BitLocker Cihaz Şifrelemesi
Dinamik Hzırlama
Azure Active Directory Desteği
Windows Bilgi Koruması (WIP)
Mobil Cihaz Yönetimi
İş İçin Microsoft Store
Atanan Erişim
İş İçin Windows Update
Bilgi Noktası Modu (Kiosk) Kurulumu
Hyper-V Sunucu Sanallaştırma Teknolojisi
Azure ile Enterprise State Roaming

Aslına bakarsanız bu özelliklerin çoğu standart ev kullanıcılarının işine yaramayacak. Çünkü Windows 10 Pro sürümü daha çok iş dünyasına hitap eden bir yazılım.

Windows 10 Home, adı üzerinde ev kullanıcıları için geliştirilen bir işletim sistemidir. Pro’daki kadar fazla özelliğe sahip değildir ve günlük işleriniz için idealdir. Oyun bilgisayarı gibi sistemlerde de Windows 10 Home kullanılması uygundur. Windows 10 Pro ise daha fazla özelliğe sahip bir işletim sistemi olup standart kullanıcıların ihtiyaç duyacağı türden bir işletim sistemi değildir. Bu yüzden eğer Pro içerisindeki yukarıda bahsettiğimiz ek özellikler işinize yaramayacaksa Windows 10 Pro satın alıp fazladan para ödemenize gerek yok. Home sürümü gayet işinizi görecektir.

Cevap bırakın