Windows Yüz Tanıma Sistemi Basit Bir Yöntemle Çökertildi

Windows Hello yüz tanıma sisteminin basit bir yöntemle çökertilidiği ortaya çıktı. Olay hakkında bir kanıt videosu da çekildi.

Günümüzde teknoloji şirketleri çeşitli kilit yöntemleri sunuyorlar. Desen kilidi, parola kilidi, parmak izi ve yüz tanıma kilidi şu an için en çok bilinenleri. Fakat yüz tanıma kilidi konusunda henüz tam anlamıyla başarı yakalanamadı çünkü çok fazla açık meydana geliyor. Bunlara bir örnek de şu günlerde Microsoft Windows cephesinde yaşandı.

Edindiğimiz bilgilere göre bir teknoloji sever tarafından Microsoft’un yüz tanıma sistemi ile ilgili önemli bar açık keşfedildi. Söz konusu açık ile yüz tanıma sistemi kolayca geçiliyor.

Videoda da gördüğünüz gibi yüz tanıma taraması başladığında kameraya bilgisayarın sahibinin fotoğrafını gösteriyor ve bilgisayar açılıyor. Beyaz bir kağıdın üzerine 300x300p çözünürlüğünde fotoğrafı yapay zekaya gösteriyor ve sistem açılıyor.

Microsoft’un bu basit hata karşısında şimdi yeni bir önlem alması bekleniyor. Çünkü hata en yeni sürümde de bulunuyor. Bu yüzden kullanıcıların dikkatli olması, bir süre için güncellemeleri sıklıkla takip etmeleri gerekiyor.

Cevap bırakın