Windows’ta Toplu Olarak Dosya İsmi Değiştirme Yöntemi

Bu içeriğimizde Windows işletim sisteminde toplu olarak nasıl dosya ismi değişikliği yapabileceğinizle ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Günümüzde PC platformunun en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows üzerinde toplu dosya ismi değiştirme işlemini programsız bir şekilde yapabilirsiniz.  Bu doğrultuda aynı klasörde bulunan dosyaları sıralı olarak rahatlıkla isimlendirebiliyorsunuz. Böylece tek tek isimlendirerek vakit kaybetmenize gerek kalmıyor.

İlk olarak isimlerini toplu olarak değiştirmek istediğiniz tüm dosyaların aynı klasör içerisinde bulunması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Eğer aynı klasör içerisinde yer almamaktalarsa aynı klasörün içerisine toplamalısınız. İşlemi uygulamanızın ardından klasörde ismini değiştireceğiniz tüm dosyaları bilgisayarınızın faresi veya klavyenizin Ctrl + A kombinasyonunu kullanarak seçiniz. Ardından klavyedeki fonksiyon tuşlarından F2 tuşuna bir kez basınız.  Sonrasında isimlendirmek istediğiniz yeni adı yazınız ve klavyenizin Enter tuşuna basınız. Böylece seçmiş olduğunuz tüm dosyaların aynı isme sahip olduğunu göreceksiniz..

İşleminizi tamamladıktan sonra dosyaların Örnek (1) , Örnek (2) …. Gibi isimlendirildiğini görebilirsiniz. Sonuç olarak bu işlem üçüncü taraf uygulamalarla da yapılabiliyor olsada, aslında Windows’un kendisinde de bulunan bir fonksiyon olduğunu, bu bağlamda işlemlerinizi F2 tuş kombinasyonu sayesinde halledebileceğinizi söyleyebiliriz.

Cevap bırakın