Fotoğraftaki Bir Nesneyi ve Kişiyi Temizleme Uygulamaları

Bu yazımızda fotoğraftaki bir nesneyi veya kişiyi temizlemek amacıyla kullanabileceğiniz uygulamalara değiniyoruz.

Bir fotoğraf çok güzel gözükecekken son anda kareye bir başka insanın dahil olduğunu gördüğünüz zaman genelde o fotoğrafı silersiniz ancak bunu yapmaya gerek yok çünkü fotoğraftaki istenmeyen kişiyi ve nesneyi temizleyebilmeniz, sanki yokmuş gibi gösterebilmeniz için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunuyor.

Dünyada fotoğrafçılıkta 19. Yüzyıl bir devrim niteliğindedir çünkü 1855 yılında James Clerk Maxwell tarafından üç renkli yöntemle yapılan ilk renkli fotoğraf ve 1861’de Thomas Sutton’un çektiği ilk renkli manzara fotoğrafı mevcuttur ve o fotoğraflar günümüzdeki renkli fotoğrafçılığın temellerini atmış olarak kabul edilmektedirler. Yine de o dönem renkli resimler hemen yaygın hale gelmemişti. Renkli fotoğrafların yaygınlaşması 20. Yüzyılı bulmuştu. Zaman içerisinde fotoğraflardaki istenmeyen nesnelerin v.b. kaldırılmasını sağlayan özellikleri içeren araçlar aktif oldu ve günümüzde aşağıdaki uygulamaları kullanarak fotoğrafınızı kusursuz hale getirebilirsiniz:

Touch Retouch (Ücretli)

Android ve iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Hızlı onarma çizgi kaldırma, nesne kaldırma, klonlama gibi dört özelliğe sahiptir. İstenmeyen sivilce ve lekeleri de fotoğraftan kaldırarak pürüzsüz bir netlik sunmakta olan Touch Retouch fotoğraftaki nesneleri kolayca kaldırmanıza imkan veren ancak ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz bir uygulamadır.

Picsart (Ücretsiz)

Herhangi bir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz, hem iOS hem de Android işletim sistemi bulunmakta olan cihazlarda kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Ancak uygulamanın ücretli sürümü de bulunmakta olup, uygulama içi satın alma sistemi vardır. Klonlama bölümünden ücretsiz olarak nesne kaldırma yapabileceğiniz Picsart, Aaçlar > Kaldır özelliği ile de yine kaldırma imkanı sunar ancak bu ücretli özelliktir.

Snapseed (Ücretsiz)

Hem Android hem de iOS işletim sistemi bulunan cihazlarda kullanabileceğiniz, herhangi bir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz bir uygulamadır. İyileştirme özelliği ile fotoğraftaki istenmeyen nesneleri kaldırabilen bu program yaygın olarak kullanılan yazılımlar arasındadır.

Adobe Photoshop Fix

Fotoğrafçıların veya standart kullanıcıların uygulama işlevlerini basit hale getirerek fotoğraflarda düzenlemeler yapmasına imkan tanıyan bir programdır. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama, fotoğraf düzenlemelerini basitçe yapmaya imkan tanımakta olup, fotoğrafta bir nesnenin veya kişinin kaldırılmasına imkan tanıyan özellikleri de bulunmaktadır.

Cevap bırakın