Galaxy A9 Akıllı Telefonu Detaylı İnceleme

Yeni bir inceleme makalemizle daha sizlerleyiz. Bu kez son dönemde epey dikkat çeken dört kameralı Galaxy A9 akıllı telefonunu masaya yatırıyoruz.

Samsung şu an akıllı telefon alanında lider konumda ancak Huwaei şirketinin her geçen gün kendisine yaklaştığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Samsung liderliğini sabit tutabilmek için kullanıcıya cazip teklifler sunmak zorunda ve bunu son zamanlarda Galaxy A9 ile yaptı.

Samsung Galaxy A9 akıllı telefonu orta segmentin en iddialı telefonlarından biri ve onu en iddialı kılan esas şey arka kısmında tam dört kameranın bulunuyor olması. Bu da telefona ayrı bir hava katıyor ve kamera konusunda çok iddialı bir hale gelmesini sağlıyor. Günümüzde üst seviye pek çok akıllı telefonda bile üç kameralı arka kamera bulunmadığı düşünülürse onlardan daha ucuz olan Galaxy A9’un böyle bir kameraya sahip olması onu epey cazip kılıyor.

Samsung Galaxy A9 akıllı telefonu, petrol mavisi, şeker pembesi, gece siyahı gibi renk seçeneklerine sahip. Telefonda renk geçişli gövde kullanılmış ve bu da tasarıma önemli bir katkı sağlıyor. Aynı zamanda tasarımdaki malzeme kalitesinden de söz etmemiz gerekiyor. Çünkü telefonun kasasında plastik ve türevlerinden ziyade metal ve cam malzemeler tercih edilmiş. Galaxy A9, son zamanlarda tirend olan çentikli ve delikli tasarım teknolojilerinden faydalanmamakta ancak ekran kasa oranının ideal olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça ince bir çerçevesi bulunuyor. Telefonun ön tarafında herhangi bir fiziksel tuşun yer almaması da ekran kasa oranının daha yüksek olmasını sağlamış.

Galaxy A9 akıllı telefonunda yalnızca bir adet hoparlör bulunuyor ve bu telefondaki önemli bir eksiklik olarak sayılabilir. Çünkü artık özellikle üst segment telefonlarda stereo hoparlör deneyimi iyiden iyiye yaygınlaştı. Fakat A9’da böyle bir niteliğin olmaması yine bir eksik. Telefonda işlemci olarak Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 660 işlemci bulunuyor. Bu işlemci orta segmentten bir donanım olup genel olarak güçlü bir performansı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çok üst düzey bir performans beklememek gerekiyor. Cihazda 6 GB RAM yer alıyor ve batarya olarak 3800 mAh büklüğündeki pile sahip. Ekran parlaklığını son seviyede açmadığınız sürece iki güne kadar pil ömrü sunmakta ki bu da son kullanıcı için yeterli bir nitelik. Telefonun hızlı şarj desteği bulunuyor ve iki saatten kısa bir süre içerisinde tamamen şarj edilebiliyor.

Telefonda giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi dörtlü kamera sistemi bulunuyor ve bu dört kameralardan ilki Galaxy A9’un ana kamerası ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip olup 24 Megapiksel çekim yapıyor. İkinci kamera F/2.4 diyafram açıklığında ve 8 Megapiksel, üçüncü kamera f/2.4 df ve 10 Megapiksel, dördüncü kameraysa f/2.2 df ve 5 Megapiksel çekim yapıyor.  Telefon hem geniş açılı hem de arka plan bulanıklaştırmalı çekimlerde iyi ışık koşullarında kaliteli performans sunmakta. Ancak düşük ışıkta beklentilerin biraz altında kalmakta.

Farklı lenslerin aynı cihazda kullanılıyor olması pek çok farklı çekim metodundan yararlanılabileceğini gösterir. Ancak bir telefonun kamera sayısı ne kadar fazlaysa görüntü kalitesi de o kadar  iyi olacak diye bir kaide yoktur. Örneğin düşük ışıkta çok da iyi çekim yapamaması aslında ne kadar kamera o kadar iyi görüntü görüşünün yanlış olduğunun bir göstergesi.  Cihazın ön kamerası ise 24 Megapiksel ve 4K video kaydı yapabiliyor. AR emoji desteği ile selfie daha keyifli bir hale geliyor. Öz çekimlerdeki görüntü kalitesinin de başarılı olduğunu belirtelim.

Galaxy A9 Satın Alınır Mı?

Gelelim telefon ile ilgili vereceğimiz en somut bilgiye. Bu telefonun dört dörtlük bir cihaz olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ancak fiyat performans konusunda iddialı bir telefon ve farklı çekim metotları için kullanılabilecek kaliteli bir cihaz arayanlar için tercih edilebilecek güzel bir model olduğunu söyleyebiliriz.