Google ve Samsung Dijital Sağlık Kategorisinde Savaş Veriyor

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinden Google ve Samsung, bir diğer ünlü teknoloji markası Nokia’nın dijital sağlık kolunu alabilmek için büyük bir çaba sarfediyor.

Nokia, 2016 yılındayken Withings isimli bir şirketi satın aldı. Bu marka, dijital sağlık alanı üzerinde çalışmaktaydı. Nokia böylece 2016 yılından bu yana djital sağlık sektöründe pek çok ürün piyasaya sürdü. Bu ürünler uyku esnasında kişinin kalp ritmini ölçmeye, horlama nedenlerini belirlemeye, nabız ölçmeye, adım sayısı ile kaç kalori yakıldığını hesaplamaya ve daha pek çok işe yarıyordu. Aynı zamanda bu ürünlerin evdeki akıllı aletler ile etkileşim içerisine girebildiğini de görüyorduk.

Nokia’nın djital sağlık alanında sunduğu ürünler her ne kadar Türkiye’de satılmasada dünya çabında oldukça sevildi.  Şimdi de  Withings’in farklı markalara satılması söz konusu. İddialara göre Google ve Samsung şirketleri Withings ile ilgileniyor.  Nokia, markayı 2016 yılında 192 milyon dolar ödeyerek satın almıştı. Şimdi ise satması halinde ne kadara satacağı büyük bir merak konusu oldu.

Dijital sağlık kategorisinin geleceği parlak gözüküyor. Bu sebeple Google ve Samsung gibi devler bu fırsatı kaçırmak istemiyor.İlerleyen süreçte bu konuda yeni bilgiler açığa çıkacaktır.