GoPro Şirketi Yeni Radikal Kararlar Alıyor

Çeşitli aksiyon kameraları ve farklı teknolojik ürünler ile karşımıza çıkan GoPro, ürettiği son ürünlerden beklediği geliri elde edemedi. Önemli sıkıntılarla boğuşan GoPro, toparlanabilmek amacıyla bazı kararlar aldı.

Şirket, Ocak ayında bir açıklama yapmış ve açıklamasında çalışanlarının %20’sini işten çıkarmak zorunda olduğunu açıklamıştı. Bu yaklaşık 300 kişinin işsiz kalması demekti.

Go Pro iki yıldır zarar eden bir tüzel kişilik. 2016 yılını 419 milyon dolar, 2017 yılını ise 183 milyon dolar zararla kapatmıştı. Şirket 2018’de daha radikal ve kalkınmaya yarayacak çözümler arıyor. Fakat bunların yanında aynı zamanda mücadele ettiği teknoloji pazarlarında da hakimiyet sahibi olması gerekiyor ve karşısında Samsung, Panasonic, Sony gibi devler bulunuyor.

Kurumun yaşadığı sıkıntılara ilişkin yılın son çeyreğine ait açıklanan finans raporu da gerçeği gözler önüne serdi. karma drone ve Hero5 aksiyon kamerasını sunan şirket, bunlara rağmen istediği başarıları elde edemedi ve son çeyrekteki kar marjı ufaldı.

İşin ilginç tarafı ise GoPro’nun aksiyon kamerası pazarında çok yüksek bir paya sahip olması. Amerika’da tek başına pazarda %80 paya sahip olan şirket, Avrupa’da da %44 paya sahip. Bunların inanılmaz rakamlar olduğu açık. Fakat şirketin son iki yıldır sürekli zarar ediyor olması düşündürücü. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak?

Cevap bırakın