Instagram Mavi Rozet Nasıl Alınır? (Hesap Doğrulama)

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından Instagram’da mavi tik nasıl alınır? Hesap doğrulama talebininin nasıl gerçekleştirilebileceğine ve dikkat edilmesi gereken püf noktalara değiniyoruz.

Sosyal medya uygulamaları günümüzde kendi içerisinde farklı alanlara ayrılabiliyor. Örneğin Instagram uygulaması daha çok işin fotoğraf paylaşım kısmına odaklanıyor. Ünlülerin en fazla kullandığı sosyal medya sitesi de Instagram. Ünlüler genellikle Instagram üzerinde fotoğraflarını paylaşıyor ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli kişiler de bulunuyor. Bu kişiler ünlünün adını soyadını kullanarak sahte Instagram profili oluşturuyor.

Mavi tik rozeti ise hesabın o ad ve soyadı kullanan kişiye ait olduğunu vurgulamak için kullanılıyor. Yani bir doğrulama aracı olduğunu söyleyebiliriz ve güven ortamı tesis etmek açısından oldukça önemli. Mavi rozeti aslına bakarsanız yalnızca çok ünlüler değil hesabını doğrulamak isteyen kişiler de kullmanabilir. Ancak genellikle yalnızca tanınmış kişiler ve markalar onaylanır.

Instagram üzerinde ünlü değilseniz hesabınızın onaylanmasının oldukça güç olduğunu belirtelim yani başvurduğunuz anda hemen mavi rozet almanız maalesef mümkün değil. Yine de denemekten zarar gelmez.

Instagram mavi rozet nasıl alınır?

İlk olarak Instagram uygulamamızı açalım ve ardından Ayarlar ekranına girelim. Daha sonra Hesap sekmesinin altında yer alan Doğrulama Talebi seçeneğinin üzerine gelip dokunalım.

Ad Soyad bilgisini yazalım ve kimliğimizin fotoğrafını yükleyelim. Gönder butonuna tıklayarak işlemimizin onaylanması için gönderme işlemini tamamlayalım.

Doğrulama Talebi bende çıkmıyor neden?

Eğer Instagram Doğrulama Talebi sayfasına ulaşamıyorsanız bunun nedeni uygulamanızın eski bir sürüme sahip olmasıdır. En kısa sürede yeni sürümü edinin. Böylece doğrulama talebi özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Doğrulama Talebi başvurum ne zaman sonuçlanır?

Instagram’a bir doğrulama başvurusu yaptığınız zaman yetkililer tarafından inceleme altına alınırsınız. Bu süre genellikle bir aydır. Bir ay içerisinde başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlandığını görebilirsiniz. Eğer olumsuz olursa bir kez daha deneme hakkınızın bulunduğunu belirtelim yani ileride isterseniz tekrar başvuru yapabiliyorsunuz.

Mavi rozet almak için işinizi kolaylaştıracak taktikler:

  • Sahte takipçi kastıran platformlardan uzak durun.
  • Hesabı aktif olarak kullanın ve kurallara uyun.
  • Instagram dışında da bir profil oluşturun ve bu sayfalarda Instagram profilinize ait linkleri paylaşın.

Instagram’da hesap doğrulama şartları:

  • Hesabınızın genel bir sayfa olmaması, benzersiz olması gerekir.
  • Hesap gerçek bir kişiliğe veya tüzel kişiliğe ait olmalı.
  • Hesabınızın tanınmış bir kişiye ait olması veya tanınmış bir marka olması gerekir.
  • Takipçi sayısının yüksek olması rozet almak için yetmez. Örneğin tekipçi sayısı çok düşük olan ünlü markalarda doğrulanabilir.
  • Doğrulama için profilinizin herkese açık olması, üzerinde biyografi yazması ve en az bir adet profil fotoğrafı bulunması gerekir.