İnternet Aboneliğini Kapatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda internet aboneliğini sonlandırırken hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğine değiniyoruz. İşte detaylar…

Günümüzde pek çok abone, internet aboneliğini iptal ettikten sonra bir süre daha fatura gelmeye devam ettiğini beyan etmektedir.  Bazen abonelikler sonrasında ücret talep edilmeye devam edildiği, ilave ücretler ve masraflar talep edilebildiği gibi şikayetler bildirilmektedir.

İnternet aboneliğini kapatmadan önce, abonelik sözleşmesinin detaylarıyla öğrenilmesi gerekmektedir. 12 – 24 ay gibi taahhütname ile imzalanmış olan abonelik sözleşmelerde genelde size daha önce sunulan tüm indirimler ve modemin ücretsiz olması gibi kampanyalar siz abonelikten çıkmaya çalıştığınız zaman eğer taahhüt süresi dolmadıysa size rücu edilebilir.

Eğer internet aboneliğiniz kapsamında herhangi bir taahhütte bulunmadıysanız, kampanyadan yararlanarak kampanya kapsamında özel sözleşme yapmadıysanız internet aboneliğinizi sonlandırdığınız zaman faturanız kesilir ve ayın sonuna kadar internetten yararlanma hakkınız olur. Yani internet sağlayıcısı ücretini almış olduğu ayın hizmetini sunmama gibi bir seçenek kullanamazlar ve ek ücret gibi durumlar ortaya çıkmaz.

Kullanıcılar müşteri hizmetlerine abonelik sonlandırma isteklerini bildiriyor olsada, müşteri temsilcisinin talebin alınmış olduğunu iletmesiyle kalmamalılar. Müşteri temsilcisinin size abonelik iptali konusunda olumlu yanıt vermiş olması aboneliğinizin sonlanacağı anlamına gelmiyor. Protokol kimin adına düzenlendi ise o kişiden yazılı ve ıslak imzalı dilekçe talep edilebilir. Bu dilekçe operatörün ilgili birimleri arasında yavaş bir bürokrasi aşamasından geçirilerek sonuçlandırılır. Abonelik iptal talebinin yerine getirilmesi bu nedenle bazen 10 günü bile bulabilmektedir. Bazı sağlayıcılar ise korona virüsünden sonra abonelik işlemleri hususunda temassız bazı prosedürler de devreye sokmuştur. Bu hususun da aboneliğini iptal ettirmek isteyen kişi tarafından öğrenilmesi gerekir.

Ay sonuna dikkat edin

Eğer abonelik iptal başvurunuzu ay sonuna doğru yaparsanız işlemin bitmesi muhtemelen ay başını bulur. Bu durumda gelecek ayın faturası da size gönderilir. Yani abonelik işlemlerini sonlandırırken başvuru yaptığınız tarih önemlidir. Ay başında başvuru yapmanız genelde daha karlı olur.

Abonelik iptal başvurusu oluşturduğunuz zaman başvurunuzun durumunu belirli zaman aralıklarıyla kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bazen aboneliğinizi sonlandırdığınızı düşünürken gelen yeni bir fatura ile sarsılabilirsiniz. Bunu yaşamamak için aboneliğinizin iptal edilme sürecini takip edin ve sonlandırıldığına emin olup, abonelik bitiş tarihini bir yere not alın.

Cevap bırakın