İnternette Gezerken Mouse Orta Tekerleğini Kullanarak Uygulayabileceğiniz Pratik Kısayollar

Mouse cihazları ucuz donanımlar olmasına rağmen bilgisayarların olmazsa olmaz cihazlarındandır. Bilgisayardaki pek çok işlemimizi, hatta neredeyse hepsini mouse ile yaparız.

Kısayollar konusunda klavyeler mouse donanımlarına göre biraz daha pratik cihazlardır ancak mouse cihazları da bazen oldukça pratik kullanılabilir. Buna farenin orta merceği de dahil. Orta tekerleği kullanarak faydalanabileceğiniz bazı kısayollar var. Mouse orta tekerleği genel olarak bir sekmeyi kapatma ve açık olan sekmedeki bağlantıyı yeni sekmede açma hususunda işe yaramakta. Özellikle internet tarayıcılarında pratik kullanımlar mevcut.

Eğer Mozilla Firefox kullanıyorsanız giriş butonuna orta tekerlek ile tıklayarak tarayıcının ana sayfasını yeni sekmede açabilirsiniz. Bu özelliğin Google Chrome’da ise bulunmadığını belirtelim. Öte yandan hem Chrome hem de Mozilla’da geri düğmesi üzerine orta tekerlek ile tıklama yaparsanız önceki sayfanın mevcut sekmede değil yeni sekmede açılmasını sağlarsınız. Aynı mantıkla bu kez İleri butonunun üzerine orta tekerlek ile tıkladığınızda da sonraki sayfanız yeni sekmede açılacaktır.

Yenile düğmesine orta tekerlek ile tıklayarak da yine popüler tarayıcılar üzerinde bir sayfanın yenilenmiş halinin bir başka sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz. Orta tekerlek fonksiyonunu yer imi gruplarında da kullanabilirsiniz. Bunun için kaydettiğiniz bir yem iminin üzerine orta tekerlek ile tıklayın. Yer iminin yeni bir sekmede açıldığını göreceksiniz. Aynı zamanda yer imi grubunun üzerine de orta tık yaparsanız tüm yer imi grubunun yeni bir sekmede açılmasını sağlarsınız.

Özelliği arama yaparken de kullanmanız mümkün. Aramalarda orta tekerleği kullanarak sorgu sonucunun yeni bir sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın