İnverter Klimalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda inverter tip klimalara ilişkin olarak bilgiler veriyoruz. İşte inverter klimalarla ilgili olarak bilinmesi gerekenler…

Klimaların en fazla elektriği tükettiği an durdurulduktan sonra tekrar çalışmaya başladıkları ilk an olup, klimalar bu yönüyle otomobillere benziyor. Örneğin sürekli olarak dur kalk yapan otomobiller daha fazla tüketim yapıyor. Klimalarda da sürekli olarak açma kapama işlemi yapılması daha çok elektrik harcanmasına neden oluyor.

Inverter klimalar kompresörlerdeki güç kaynağı frekansı ayarlaması ile ısıtma ve soğutma kapasitesi değişkenlik gösteren , dönüştürücü klima olarak tabir edilen klimalar olup, soğuğu ve sıcaklığı istediğiniz seviyeye getirebilmek için ideal olarak kabul ediliyor.

Son yıllarda oldukça popüler olan inverter klimalarda geçen İnverter kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olup Çevirici anlamına geliyor. İnverter klimalar çevrilen elektrik akımının şekli yönünden farklılıklar arz etmekte olup, inverter klima kompresörleri rölantide çalışmakta iken doğru akım motorlarıyla çalışır ve enerji tasarrufu bu şekilde mümkün olur.

İnverter klimaların kendi içerisinde enerji sınıfları bulunmakta olup, daha az enerji harcanması istenmekteyse en az A sınıfı bir klima tercih edilmelidir. İnverter klima tercih ederken asıl dikkat edilmesi gereken husus ısıtma ve soğutma performansları olup, inverter klimalar çok düşük sıcaklıklarda ve çok yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Bu bağlamda aşırı sıcak ve aşırı soğuk iklimlerde kullanılması mantıklı olan inverter klimalar günümüzde en yaygın klima tiplerindendir. Fiyat skalası oldukça geniş olup, bunlar klimanın boyutu, özellikleri ve markasıyla doğrudan ilgilidir.

Cevap bırakın