Klimanın Öne Çıkan Zararları

Yeni yazımızda klima cihazlarının öne çıkan bazı zararlarına değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Serinlemek ve ısınmak için kullanılabilen en pratik çözümlerden olan klimalar, yaz günlerinde ferahlatıcı bir etki sunmakta olup kış günlerinde ise insanın içini ısıtmaktadır. Ancak klima kullanımının bazı zararları da bulunmaktadır.

Klimanın öne çıkan zararları :

Klima bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman vücut tutulmalarına, kas ağrılarına, grip gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Günümüzde her ne kadar sayıları azalmış olsada bazı klimalar hala legionella mikrobu salgılamaktadır. Bu mikrop akciğerlerde enfeksiyona neden olmakta ve sonucunda zatürre gibi önemli rahatsızlıklara zemin oluşturabilmektedir. Aynı zamanda solunum yollarını olumsuz etkileyebilecek mikropları çekerek ortama yayabilen klimalar, bu nedenle bazı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor ve bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor.

Klimalar sadece ev ve ofislerde bulunmayıp, otomobillerde de yer almaktadır. Otomobillerde bulunan klimaların kişileri daha fazla olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir. Klima filtresinin bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi olumsuzlukları en aza indirebilmek adına önem teşkil etmektedir.

Klimanın sağlık dışındaki zararı ise ekonomik alanda karşımıza çıkıyor. Klima kullanan kişiler genelde ortam serin olsa dahi sıklıkla klima kullanma ihtiyacı hissederler. Her ne kadar günümüzde elektrik tasarrufu bulunan modeller olsada çok sıcak ve çok soğuk havalarda klimanın elektrik faturasını epey kabarttığı bilinen bir gerçek.

Cevap bırakın