Kavisli Monitörler Daha Da Kavisli Bir Yapıya Bürünecek

Monitörler ile ilgili ortaya çıkan son gelişmeler, kavisli monitörlerin daha da kavisli bir yapıya bürüneceğini gösteriyor. Bu konuda özellikle ünlü teknoloji şirketi Samsung’un ciddi çalışmaları bulunuyor.

Günümüzde monitör teknolojisi epey değişmeye başladı. Eskiden kavisli televizyonları görmekteydik fakat artık monitörlerde de kavisli tasarım karşımıza çıkıyor. Açıkçası kavisli tasarım monitörlere daha bir yakışmış. Çünkü direkt olarak kavsili bir ekranın karşısında olmak, görüntünün sizi sarması oldukça hoş.

Fakat şu an kavis derecesi öyle pek büyütülecek boyutta değil bunu da ifade etmek gerekiyor. Şu an genelde 1800R kavis görüyoruz. Bu oran ekranın hafif eğimli olması demek. Sol ve sağ taraftan birazcık sarman yapıda olsada monitörün iyice içine girmediğiniz taktirde bu yapıyı pek de hissedemiyorsunuz. İşte bu sebeple kavisli tasarımların biraz daha aşama kaydetmesi gerekli.

İddialara göre Samsung, bu konuda yeni çalışmalar yapıyor. Ünlü şirket kavisli ekran teknolojisinde gerçekten de çok başarılı ve bu başarısını kavis oranını arttırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Kavisli ekran deneyimi oyunlarda fark ettiriyor mu?

Bu soruyu soran, cevabını merak eden  çok kişi oluyor. Açıkçası şahsi kullanımıma göre etkinin biraz abartıldığını söyleyebilirim. Elbette kavisli tasarım oyun oynarken biraz farklılık yaşatıyor fakat belli bir süre sonra zaten göz monitörü düz ekran gibi algılamaya başlıyor.