Monitörün Hertz Oranını Değiştirme Yöntemi

Çözünürlüğe ve monitör türüne bağlı olarak hertz oranları değiştirilebiliyor. Yeni içeriğimizde bunun nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde izah ediyoruz.

Her monitörün belli bir hertz destek oranı vardır. Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda monitörün hertz değerleri değiştirilebilir. Fakat Windows, hertz değerinin önerilen ayarlarda kullanılmasını ister ve görüntülenemeyecek modları varsayılan olarak gizler.

Hertz değiştirdiğinizde ekran daha akıcı bir hale gelir ve gözünüz daha az yorulur. Çünkü hertz ekran yenileme sıklığını ifade eden bir değerdir. Gelin şimdi bu değeri bilgisayarınızda nasıl değiştirebileceğinize bir bakalım;

İlk olarak masaüstünde boş bir alanda sağ tık yapın ve menüden Görüntü Ayarları yazısına tıklayın.

Açılan ekrandan Gelişmiş Görüntü Ayarları yazısına tıklayın.

Şimdi de Görüntü Bağdaştırıcısı Özellikleri yazısına tıklayın.

Açılan pencereden Monitör sekmesine tıklayın.

Karşınıza Ekran Yenileme Sıklığı şeklinde bir yazı gelecektir. Hertz değerinin aktif rakamı da yazacaktır. O rakamın üzerine tıklayıp eğer monitörünüz daha yüksek bir hertz destekliyorsa seçiniz.

Eğer  risk alıp monitörünüzün desteklemediği hertz değerlerine çıkmak istiyorsanız Ekran Yenileme Sıklığı bölümünün altındaki Bu Monitörün Görüntüleyemeyeceği Modları Sakla yazısının yanındaki tiki kaldırın. Bunu yaptığınızda kilit kalkacak ve tekrar rakamın üzerine tıkladığınızda çok yüksek hertz ölçekleri seçebileceksiniz.  Eğer o tik varsayılan olarak kapalıysa veya işaretleme yapamıyorsanız o halde monitörünüzü işletim sisteminize tekrar tanıtmanızı öneririm. Çünkü bunun anlamı işletim sisteminin monitörün özelliklerini tanıyamamasıdır.

Cevap bırakın