MacOS ve Windows Bilgisayara Şifre Koyma Adımları

Bu yazımızda MacOS ve Windows bilgisayarlara şifre belirlemeyle ilgili olarak bilinmesi gerekenleri derlemekteyiz . İşte ayrıntılar…

Kişisel bilgisayarlarınızı korumak için çeşitli koruma yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bunlar arasından klasik olanı ise bilgisayara bir oturum şifresi belirlemektir. Bilgisayarınızın herkesin ulaşabileceği bir yerde oturumu var ise, güvenlik amacıyla bu oturumu bir şifre belirleyerek koruyabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın içerisindeki kişisel verilerinizin başkaları tarafından incelenmesini de önlemiş olursunuz.

Günümüzde her ne kadar Face ID, Touch ID gibi çeşitli koruma yöntemleri bulunuyor olsada klasik parola yöntemleri hala kullanılmaya devam etmektedir. Bilgisayara şifre koyma işlemi işletim sisteminden işletim sistemine değişkenlik göstersede genel olarak aynı çerçevededir. Microsoft’un Windows’unda da, Apple’ın MacOS’unda da oturum şifresi belirleyebilir ve şifrenizi girerek oturumunuzu açabilirsiniz.

Windows bilgisayara şifre koyma adımları:

İlk olarak bilgisayarınızda Windows Ayarlar sayfasını açınız. Daha sonra Hesaplar sekmesini açınız. Oturum Açma Seçenekleri’ni genişletiniz. Sonrasında Oturum Açma yolunu seçip yeni şifrenizi belirleyerek yazınız. Şifrenizin zor bir şifre olmasına, noktalama işaretleri, sayı ve büyüklü küçüklü harflerden oluşmasına dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.  Bu arada bahsettiğimiz adımların kullanmış olduğunuz Windows sürümü ve elbette sonradan yayımlanan güncellemelere göre zaman içerisinde değişiklik gösterebileceğini ifade edelim.

MacOS’ta bilgisayara şifre koyma adımları:

İlk olarak Apple logosunun üzerine tıklayın. Sonrasında Sistem Tercihleri sayfasını açınız ve Güvenlik ve Gizlilik seçeneğine tıklayınız. Parola Gereksin seçeneğini onaylayınız ve ardından parolaya ilişkin detayları belirleyiniz. Parolanızda büyük küçük harfler, rakamlar, noktalama işaretleri üçlüsünü bir arada kullanırsanız çok daha güçlü bir parolaya sahip olmuş olursunuz.

MacOS bilgisayarda oluşturmuş olduğunuz şifreyi değiştirmek için de  ;

Apple logosunun üzerine tıklayın. Oradan Sistem Tercihleri bölümüne geçin. Kullanıcılar sayfasını açıp, sonrasında Gruplar sayfasını görüntüleyin. Parolayı Değiştir butonunun üzerine tıklayın. Ardından oluşturmak istediğiniz yeni parolanızı ve ipucunu da belirleyin.

Alternatif yöntem olarak da ; Parola alanı yanında yer alan soru işareti butonuna tıklayın. Apple kimliğini kullanarak Sıfırla seçeneğine tıklayın. Apple hesap bilgilerinizi yazarak giriş yaparak parolanızı sıfırlayabilirsiniz.

Windows’ta şifre değişikliği yapma yöntemi :

İlk olarak Windows Ayarlar sayfasını açınız. Ardından Hesaplar sekmesini görüntüleyiniz. Oturum Açma Seçenekleri’ni genişletiniz. Seçmiş olduğunuz oturum açma yoluna tıklayıp Değiştir butonuna tıklayınız. Şimdi de yeni şifrenizi belirleyip yazınız.

Alternatif;

Oturum açma ekranında yer almakta olan Parolayı Sıfırla seçeneğine tıklayıp güvenlik sorusunu yanıtlamanızla beraber yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Cevap bırakın