Windows XP 20 Yaşa Özel : Unutulmaz 3 Özelliği

Windows XP işletim sistemi çıkalı 20 yıl oldu. Adeta bir jenerasyonun çocukluk ve gençlik dönemini geçirdiği Windows XP’nin 20. Yılına özel unutulmaz üç özelliğine değineceğiz.

Bilgisayarların unutulmaz işletim sistemi olan Windows XP, piyasaya sürüldüğü dönemde dikkatleri üzerine toplamış ve kısa sürede benimsenmişti. 2001 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Windows XP işletim sisteminin yaklaşık 6 yıl önce desteği kesilirken, işletim sistemi hala belli bir kitle tarafından kullanılmaya devam ediyor. Her ne kadar eski güvenlik derecesinden uzakta olsada pek çok kullanıcının tutkuyla kullanmayı sürdürdüğü Windows XP işletim sisteminin 20. yılına geldik ve unutulmaz üç özelliğini sizler için listeledik:

Meşhur Başlat Menüsü

Windows XP işletim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi kendisine has başlat menüsüne sahip olması idi. Diğer Windows sürümlerinden ayrılan, daha güzel ve çeşitli bir arayüz sunuyordu. Pek çok işlem Başlat menüsü aracılığıyla başlatılıyor ve fonksiyonel bir şekilde tamamlanıyordu.

Özel Duvar Kağıtları ve Temalar

Windows XP işletim sisteminin kendisine has iddialı duvar kağıtları ve görünüm temaları bulunuyordu. Bunlar her ne kadar klasik gibi gözüksede kullanıcılar için kısa sürede vazgeçilmez haline geldi. Günümüzde “Windows XP” dendiği zaman akıllara özel duvar kağıtları ve tamalar gelmektedir.

İnternet Explorer

Windows XP işletim sisteminden bahsedip de İnternet Explorer tarayıcısından bahsetmemek olmazdı. Bir neslin en fazla kullandığı internet tarayıcısı olan Explorer, Windows XP’nin baş tacıydı ve internet dünyasına açılan kapısıydı.  Her ne kadar bazen hantal çalışsada ve kullanıcıyı sinir etsede çok benimsenen bir tarayıcı oldu ve kullanıcılar yıllarca farklı bir tarayıcıya gereksinim duymadan onu kullandı. Ancak zaman içerisinde yerini Edge tarayıcısına bıraktı. Microsoft Edge ise Explorer kadar benimsenmedi.

Bonus : Windows Media Player

Windows XP işletim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi Windows Media Player’di. Söz konusu uygulama sayesinde videolar ve müzik dosyaları çalıştırabiliyorduk. Aynı zamanda kendisine has efektlere sahipti ve bu da onu özel kılan unsurlardan biriydi. Windows Media Player ile liste yaparak müzik dinlemek veya efektleri izlemek insana ayrı bir keyif veriyordu. Belki de bunun nedeni o zamanlar internet ve bilgisayar kullanımının yeni yeni oluşması idi.

Cevap bırakın