Windows Ekran Görüntüsü Alma Detaylı Anlatım

Windows işletim sisteminde klavye tuşu ile ekran görüntüsü almayı ve bilgisayara kaydetmeyi detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Bildiğiniz gibi Windows’ta resimleri düzenlemek, yeni görseller oluşturmak için kullanılan varsayılan bir program var. Bu programın ismi Paint. Window XP’den bugüne kadar pek çok Windows sürümünde kullanılan Paint ile ekran görüntüsü almak oldukça basit.

İlk olarak ekran görüntüsü almak için klavyemizin Print Screen tuşuna basmamız lazım. İster bir film esnasında, isterseniz de masaüstünde Print Screen tuşuna bastığınızda ekran görüntüsü alınır. Fakat ekran görüntüsünü kaydedebilmek için Paint programına ihtiyaç vardır.

Print Screen tuşu, klavyemizin numlock bölümünün sol üst kısmındadır. Ekran görüntüsü almak istediğimizde o tuşa bir kez basmamız yeterli. Ardından da Paint uygulamasını açmamız gerekiyor.

Bunun için Windows arama çubuğunu açın ve oraya Paint yazıp çıkan program kısayoluna çift tıklayın.

Açılan ekranda sol üst köşedeki Yapıştır yazısına tıklayın.

Ekran görüntünüz açılacaktır. Ekran görüntünüzü kaydetmek için de sol üst kısımdan Dosya, ardından çıkan seçeneklerden de Kaydet yazısına tıklayın.

Karşınıza Farklı Kaydet penceresi çıkacaktır. Dosya adı ve dosya konumunu belirledikten sonra Kaydet butonuna tıkladığınızda ekran görüntünüz belirttiğiniz konuma bir resim uzantısı olarak kaydedilir.  İşlemlerimiz bu kadar.

 

Cevap bırakın