Ucuz Windows 10 Lisansları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnternet üzerinde popüler e-ticaret sitelerinde bile satılan ucuz Windows 10 lisansları hakkında bilmeniz gereken noktalara değiniyoruz.

Windows 10 işletim sistemi anahtarına sahip değilseniz etkinleştirmeyle ilgili sıklıkla uyarı alıyorsunuzdur. Veya ISO dosyası da elinizde yoksa hala Windows 7 veya 8 kullanıyorsunuz ancak bu iki işletim sistemini artık yükseltmenin vakti geldi. Diyelim ki orijinal Windows 10’un çok pahalı olduğunu gördünüz ve e-ticaret sitelerinde çok ucuza satılan CD key mağazalarını farkettiniz. Peki bu ürünler nasıl bu kadar ucuza satılıyor? Bu soru muhakkak aklınıza gelmiştir. İşte yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Çeşitli sitelerde çok çok uygun fiyatlardan satılan Windows 10 lisansları yasal yollara uygun bir şekilde satılan resmi lisanslar olmamaktadır. Bu anahtarların bazıları daha ucuz olan diğer ülkelerden elde edilmekte olup, buna gri piyasa anahtarı da denilmektedir.

Yurt dışından ucuza satın alınan lisans anahtarlarının yurt içinde uygun fiyattan satılması olayında; Genellikle çalıntı kredi kartı numaraları ile satın alma yapıldığı için kerdi kartlarının çalıntı oluğu bildirildiği zaman Microsoft söz konusu anahtarları devre dışı bırakabilir ve bu durumda lisansınız iptal olduğu gibi ücret iadesi de alamazsınız.

Bazı lisans anahtarları da öğrenciler için sunulan fakat çeşitli hileler uygulanarak elde edilmiş olan anahtarlar olabilir. Örneğin tek tek satılmaması gereken toplu lisans anahtarları da tekli olarak satılmaktadır.

Bazı lisans anahtarları satın alındıktan sonra bir yıl ve daha fazla süre kullanılabiliyorken bazıları satın aldıktan bir iki ay sonra geçerliliğini kaybeder.

Windows 10 işletim sistemi lisanssız olarak kullanılabilmekte olup bu durumda yalnızca sağ ast kısımda filigran çıkar. Söz konusu filigranın gözükmemesini sağlamak için de çeşitli yöntemle bulunmaktadır. Dolayısıyla risk almak yerine lisanssız kullanmak daha iyi olabilir.

Cevap bırakın