Windows 10’da Temiz Kurulum Yapma Yöntemi

Yeni içeriğimizde Windows 10 işletim sisteminde temiz kurulum yapabilmek için uygulanması gereken adımlara değiniyoruz.

Popüler işletim sistemlerinden Windows , PC platformunda son derece yaygın olarak kullanılmakta olup bu yazımızda Windows 10 temiz kurulumunun nasıl yapılacağı konusuna sizler için değinmek istedik. Windows 10 işletim sistemini en baştan kurabilmek için ilk olarak bir adet harici belleğe ihtiyacınız var.  Aynı zamanda sisteme ait güncel dosyalar gerekmektedir. Bu dosyalar ISO olarak indirilip edinilebilmektedir ancak elbette en önemlisi elinizde lisans anahtarı olmasıdır.

Windows 10 ISO dosyalarınızı cihazınıza indirmenizin (tavsiyemiz Microsoft üzerinden indirme yapmanızdır) ardından İhtiyaca göre Windows 10 ISO dosyası veya ISO to USB programı işinizi görecektir. Windows 10 üzerinde temiz kurulum yapabilmek için ilk olarak ISO dosyasını, sonra da ISO to USB programını indiriniz. Windows 10 ISO dosyalarını ISO to USB kullanarak harici bellek içerisine yazdırınız.

Yazdırma ekranı esnasında bekleyiniz ve tamamlandığında bilgisayarınızı kapatıp ön yükleme ekranında açınız. Bilgisayarı ön yükleme ekranında açabilmek için bilgisayarın açma düğmesine bastıktan sonra üst üste F6 , F7 , F12 gibi tuşlara basabilirsiniz.  Kurulum esnasında Her Şey Sil butonuna tıklayarak sisteminizi en baştan kurmuş olursunuz. Eğer verilerinizin silinmesini istemiyorsanız disk slime işlemi yapmayınız.

Açıkçası Windows 10 temiz kurulum işlemi, işletim sistemi yükseltme adımları ile birebir aynı şekilde işliyor. Öne çıkan temel fark sisteminizi sıfırlayıp baştan kurulum yapmaktır.

Cevap bırakın