Açılmayan Windows Cihazlarda Hard Reset Atma Yöntemi

Yeni makalemizde kilit ekranındaki şifrenin unutulmasından dolayı açılmayan bir Windows cihazın nasıl sıfırlanacağını anlatacağız. Aşağıdaki yöntemleri uygulayıp sorununuzu çözebilirsiniz.

İşleme geçmeden önce bu yöntemin cihazınızın dosyalarını sileceğini ifade edelim. Anlatacağım yöntem daha çok şifrenin unutulması nedeniyle kullanılıyor.

İlk olarak cihazımızı açıyoruz ve cihazın oturum ekranının sağ altında bulunan Erişim Kolaylığı simgesine tıklıyoruz. Bilmeyenler için ifade edeyim söz konusu simge ağ bağlantısı işaretinin hemen sağ tarafındadır. Şifre yazmanız gereken oturum ekranında her daim görebilirsiniz. Fakat daha eski Windows cihazlarda bu simge solda da olabilir. Mesela aşağıdaki görsel Windows 7 işletim sistemine ait ve Erişim Kolaylığı simgesi sol alt köşede yer alıyor:

Windows 10 bir üründe de aşağıda gördüğünüz gibi sağ alt köşede yer alıyor:

İşarete tıkladıktan sonra Ekran Klavyesi yazısına tıklayın.

Şimdi sanal klavyeniz üzerinden Shift tuşuna basılı tutuarken sağ alttan Bilgisayarı Kapat komutu veriniz.

Bir süre sonra Bir Seçenek Belirleyin başlıklı arayüz sizi karşılayacak. Seçenekler arasından Sorun Gider’e tıklıyoruz.

Şimdi de Bu Bilgisayarı Sıfırla komutuna tıklıyoruz.

Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden Herşeyi Kaldır’a tıklayın. Eğer dosyalarınızı saklamak istiyorsanız Dosyalarımı Sakla yazısına da tıklayabilirsiniz fakat bunu yaparsanız kişisel ayarlarınız silinmeyeceği için yine kilit ekranında takılı kalabilirsiniz. Yine de isterseniz ilk olarak Dosyalarımı Sakla adımını kullanarak deneyin.

Seçeneğinizi belirleyip komutu verdikten sonra da onay sorusu gelecektir. Onayladığınızda işlem başlar. İşlem bitene kadar tabletinize ellemeyiniz.

 

 

Cevap bırakın