Windows 11 Yapışkan Tuşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Microsoft’un son işletim sistemi olan Windows 11 üzerinde yapışkan tuşların nasıl devre dışı hale getirilebileceğinize ve yapışkan tuşlar hakkında genel olarak bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Windows işletim sisteminde uzun yıllardır bulunmakta olan yapışkan tuşlar, birden fazla tuşa basmayı gerektirmekte olan kısayolları etkin hale getirmeyi kolaylaştırmakta olan bir erişilebilirlik fonksiyonudur. Bu bağlamda yararlı olması planlanan fakat Shift tuşuna oyunlarda art arda basıldığı zaman sinir bozucu bir biçimde karşımıza çıkan bir özelliktir ve açıkçası kullanıcıların büyük bir bölümü kullanmamaktadır.

Yapışkan tuşlar bir Windows klasiği olarak Windows 11 işletim sisteminde de yer almaktadır ancak yapışkan tuşları Windows 11 üzerinde deaktif hale getirmek istiyorsanız o halde bunu bazı ayarları uygulayarak yapabilirsiniz.

Windows 11 Yapışkan Tuşları Deaktif Hale Getirme Yöntemi

İlk olarak Windows’unuzda Başlat menüsünü açınız ve ardından Ayarlar bölümüne giriniz. Sol kısımda bulunmakta olan Ayarlar listesinden Erişilebilirlik yazısını seçip aşağıya kaydırınız ve Klavye’yi tıklayınız. Yapışkan Tuşları’nı etkinleştirmek veyahut deaktif hale getirmek için seçenek doğrudan en üst kısımda çıkacak olup, özelliği devre dışı bırakabilmek için anahtarı kapatınız. Anahtarı kapattıktan sonra seçeneğin üzerine tıklama yapıp “Yapışkan tuşlar için klavye kısayolu” seçeneğinin de anahtarını deaktif hale getiriniz.

İkinci yöntem:

Arama çubuğuna Yapışkan Tuşlar yazınız ve açılan listeden Yapışkan Tuşları Sistem Ayarları yazısının üzerine tıklayınız. Sonrasında Yapışkan Tuşları menüsünü açıp ayarlar üzerinde değişiklik uygulayarak kapatabilirsiniz.

Böylece Windows 11 yapışkan tuşlara ilişkin bilinmesi gereken temel unsurlara yer verdik ve yapışkan tuşların Windows 11 üzerinde nasıl kapatılabileceğine değinmiş olduk. Yeni içeriklerimizde görüşmek dileğiyle.

Cevap bırakın