Windows’ta Oyun Performansını Artırma Yöntemi

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda oyun performansını nasıl artırabileceğinize değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzün popüler işletim sistemlerinden Windows, bilgisayarlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Son sürüm Windows 11 olsada, Windows 10 işletim sisteminin şu an ondan çok daha yaygın olduğu bilinen bir gerçek. Bunun nedenlerinden birisi Windows 10’un oyunlar için şu an daha optimize gözükmesi. Windows bilgisayarlarda bazı yöntemleri uygulayarak daha fazla performans elde etmek de mümkün.

Oyun modunu kullanın

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda en iyi oyun deneyimini elde edebilmek için ilk olarak Windows + I tuşlarına aynı anda basın ve arama kutucuğuna Oyun Modu yazın. Sonrasında Oyun Modu ayarları veya Oyun Modu’nu Aça tıklayınız . Oyun ekranında Oyun Moduna tıklayıp Oyun modunu kullanmak için seçeneğini açık hale getiriniz. Oyun modunda kaynaklarınız optimize kare hızına ulaşacak şekilde yönetilir ve Windows Update gibi performansını etkileyebilecek olan araçla kısa süreliğine deakitf hale getirilir.

Nagle algoritmasını kapatmak

Veri paketlerini sorunsuz bir internet bağlantısı için bir araya getirmekte olan nagle algoritması yararlıdır fakat bunu etkinleştirmek çevrimiçi oyun oynadığınız sırada gecikme problemlerine neden olduğu için oyun oynadığınız sırada aktif hale getirmeniz önerilmez. Bu nedenle oyun oynamadan önce nagle algoritmasını kapatarak daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Bunun için Windows + XŞ tuşlarına basıp çıkan menüden Windows PowerShell’i seçiniz ve ipconfig yazıp Enter tuşuna basınız.   PC’nizin IP adresini öğrenmek için ‘IPv4 adresi’ kısmını bulup IP adresini bir yere kaydedin ve sonrasında Windows Kayıt Defteri’ne geçerek Çalıştır ekranını açın ve regedit yazın. Çıkan ekrandan da Evet seçeneğini seçiniz. Kayıt düzenleyicisini seçip Adres çubuğuna şu kodu yapıştırın;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces

Sol kısımda harf ve rakamlardan oluşmakta olan dosya adları bulunan sahip bir klasör koleksiyonu çıkacak olup, doğru dosyaya erişim sağlayabilmek için IP adresini bu klasörlerden birinde DhcpIPAddress‘e göre listelenen adresle eşleştiriniz.

Klasörü bulduğunuz zaman klasörün üzerine sağ tıklayınız ve    Yeni > DWORD (32-bit) değerini seçiniz ve TcpAckFrequency olarak adlandırınız. Sonrasında Tamam’a tıklayıp yeni Z DWORD değerini bir daha seçiniz ve buna TCPNoDelay ismini verip, her birine çift tıklayarak parametrelerini 1 olarak ayarlayınız. Bu aşamada bir sorun yaşadığınız taktirde parametre değerlerini 0’a sıfırlamanız yaptığınız işlemleri devre dışı bırakacaktır.

Otomatik güncellemeleri kapatın

Windows işletim sisteminin ne zaman güncelleneceğini kestirmek güçtür. Bazen hiç olmayacak zamanda güncelleme geldiğini görüp sinir olabilirsiniz. Tam da oyun sırasında bir güncelleme gelmesi sisteminizin olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu gibi durumlara karşı otomatik güncellemeleri deaktif hale getirebilirsiniz.

Bildirimin kapatılması

Windows 10 işletim sisteminde bulunan odaklanma yardımı özelliği bildirimleri yönetmenize imkan tanımakta olup, bildirimlerde pop-uplar ile çıkmakta olup bu da kullanıcının oyun zevkini bölebilen ve az da olsa performansa etkisi olan bir unsur. Bildirimleri kapatmak için Windows + I tuşlarına aynı anda basarak Sistem bölümü içerisinden Odaklanma Yardımı’na gidiniz ve diğer tüm bildirimleri gizlemek adına Yalnızca Alarmlar’ı seçip, oyun oynarken bu seçeneğin açık olduğuna emin olunuz.

Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakın

Windows + I tuşları ile Ayarlar bölümüne girin ve sonrasında   Güncelleme ve Güvenlik alanından Windows Update‘e geçiş yapın. Oradan da Gelişmiş Seçenekler bölümüne girin ve Güncelleme Seçenekleri’ne tıklayın. “   Bir güncelleme yüklemek için yeniden başlatma gerektiğinde bu cihazı mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatın” şeklindeki seçeneği deaktif hale getirin ve Bildirim Göster seçeneğini de etkinleştirin. “   Güncellemenin yüklenmesini 7 güne kadar ertelemek için ‘Güncellemeler’i Duraklat” seçeneğine tıklayın. Ardından aktif saatleri belirleyerek güncellemenin sizin izniniz dışında indirilmesini engelleyin.

Cevap bırakın