Freedos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda Freedos ibaresi ile satılan bilgisayarlar ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte Freedos hakkında bilinmesi gerekenler…

Ülkemizde son zamanlarda Freedos bilgisayarlara olan ilgi arttı. Bunun birinci nedeni Freedos bilgisayarların daha uygun fiyatlı olması. Peki Freedos bilgisayarlar neden mağazadaki bilgisayarlara göre daha uygun fiyattan satılıyor? Bu sorunun cevabı son derece basit zira Freedos aslında işletim sistemi bulunmayan bilgisayar anlamına gelmektedir.

Freedos, bir bilgisayarda herhangi bir işletim sisteminin yüklü olmadığını, bu bağlamda bilgisayarı kullanabilmek için ilk önce bir işletim sistemi yüklemek gerektiğini ifade etmektedir. Dolayısıyla Freedos bilgisayarların daha ucuz olmasının nedeni budur. Eğer Freedos bir bilgisayar aldıysanız içerisine hangi işletim sistemini kuracaksanız o işletim sistemini edinmeniz gerekir. Örneğin Windows 10 kuracaksanız Windows 10 işletim sisteminin CD’sine veya en azından CD keyine sahip olmalısınız ki bunun için de ürün anahtarı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Elinde zaten Windows 10 ürün anahtarı olan bir kullanıcıysanız o halde Freedos PC almanız daha mantıklı olacaktır çünkü Microsoft’a Windows lisansı için ayrı bir ücretin cebinizden çıkmasına gerek kalmayacaktır.

Freedos bir PC almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alacağınız PC’ye hangi işletim sistemini yükleyecekseniz o işletim sistemini farklı bir cihaza indirip o şekilde USB belleğe veya DVD içerisine yüklemektir. Çünkü Freedos PC’lerde yalnızca BIOS ekranı görüldüğü için bilgisayarı açamazsınız.

Cevap bırakın