Windows 10’da Bulunup Windows 11’de Bulunmayan Özellikler

Bu yazımızda Windows 10 işletim sisteminde yer alan ancak Windows 11 işletim sisteminde bulunmayan fonksiyonlara değiniyoruz.

Yazılım devlerinden Microsoft uzun bir süredir Windows 11 üzerinde çalışmakta olup, Windows 11 işletim sistemi en sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Kararlı sürüm olarak yayınlanan işletim sistemi büyük bir heyecana neden olurken, Windows 10 işletim sisteminde yer almakta olan bazı özelliklerin Windows 11 işletim sisteminde olmaması ise dikkat çekti. Gelin kaldırılan özelliklere beraber bakalım.

Zaman Çizelgesi

Windows 10 işletim sistemine 2018 yılında Zaman Çizelgesi özelliği gelmişti. Bu özellik hali hazırda çalışan uygulamalar ile beraber geçmiş etkinliklerinizi göstermekte idi. Fonksiyon görev çubuğunda bulunmakta idi ve Ayarlar üzerinden açılıp kapanması mümkündü. Ancak kullanıcıların çok kullandığı bir özellik olmadı. Bu yüzden olsa gerek Microsoft, özelliği Windows 11 ile beraber kullanımdan kaldırdı.

Duvar Kağıdı Dolaşımı

Duvar kağıdı dolaşımı Windows 10 işletim sisteminde bulunan ancak Windows 11 ile beraber rafa kaldırılan bir fonksiyon olup, hesabınızı birkaç farklı cihazda açmanızın ardından herhangi bir duvar kağıdı değişikliği yaptığınız zaman bu tüm cihazları etkilemekteydi. Bilgisayarınıza koymuş olduğunuz görsel otomatik bir şekilde hesabınızın açık olduğu cihazlara da gelmiyordu. Bu özellik isteğe bağlı olarak kullanılabilmekte idi ve Windows 11 ile beraber ortadan kaldırıldı.

Hızlı Durum

Hava durumu ve haberleri inceleyebileceğiniz hızlı durum fonksiyonu ile Windows 10 işletim sistemindeki kilit ekranı oldukça bilgilendirici olabiliyordu. Maillerinizi, haberleri ve durumunuzu incelemenizi sağlayan bu fonksiyon yeni sürümde kaldırıldı. Artık kilit ekranı Windows 11’de saat , tarih ve fotoğraftan oluşmakta olup, hızlı durum fonksiyonu bulunmuyor .

Cortana Artık Görev Çubuğunda Değil

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda sesli asistan olarak yer almakta olan Cortana görev çubuğunda bulunuyordu. Özellikle ülkemizde yüzüne bakılmayan özellik Türkçe desteği olmadığı için ülkemizde pek gündeme gelmedi. Windows 11’de ise kendi başına bir uygulama halinde yer alacak.  Yani Cortana Windows 11 işletim sisteminde görev çubuğunda bulunmayacak.

Cevap bırakın