Microsoft Word Otomatik Düzeltmeyi Devre Dışı Bırakma Yöntemi

Microsoft Word uygulamasını kullananlar için otomatik düzeltmenin nasıl devre dışı bırakıldığını anlatıyoruz. İçeriğimizi inceleyerek kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Dünyanın en çok kullanılan ofis programlarından Microsoft Word, metin işlemlerini yerine getirmek için çok güzel bir araç. Metin yazarken yazım yanlışlarını otomatik olarak düzeltip eğer internet bağlantınız var ise otomatik yedek alıyor. Fakat otomatik düzenleme özelliğini kullanmak istemezseniz kapatabilmenize de olanak sağlıyor.

Kapatmak içni ilk olarak Word belgesini açıyoruz ve Sol üst köşeden Dosya seçeneğine, açılan listeden de Seçenekler yazısına tıklıyoruz.

Açılan Word Seçenekleri menüsünden Yazım Denetleme seçeneğine tıklıyoruz.

Şimdi ‘Word İçinde Yazımı ve Dilbilgisini Düzeltirken’ başlığı altındaki seçenekleri kendimize göre düzenliyoruz.

Mesela Yazarken Yazımı Denetle başlığının yanındaki tik işaretini kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda onun altındaki Yazarken Dil Bilgisi Hataları Denetle ifadesinin yanındaki tiki kaldırabilirsiniz. Onların hemen altında da Dil Bilgisi ve Yazım Denetimini Birlikte Yap ifadesi göreceksiniz.  Onun da işaretini kaldırın ve sağ alttan Tamam butonuna basıp işleminizi kaydedin. Artık otomatik düzeltme devre dışı kalacaktır.

Öte yandan komple devre dışı bırakmak için de yine  Word Seçenekleri menüsünden Yazım Denetleme penceresini açın ve Otomatik Düzeltme Seçenekleri ifadesine tıklayıp İlk İki Büyük Harfi Düzelt, Gün Adlarını Büyük Harfe Çevir gibi ifadelerin hepsini deaktif edin. Son olarak alttaki Yazım Denetleyicisi Önerilerini Otomatik Olarak Kullan seçeneğini deaktif hale getirip kaydedin.