Need for Speed The Run İnceleme

Ünlü Need for Speed serisinin Need for Speed The Run isimli oyununu masaya yatırıyoruz. Need for Speed The Run olumlu ve olumsuz yanlarını ele alıyoruz.

Giriş

Need for Speed The Run, hızlı bir başlangıç ile gözlerimizin pasını siliyor. Oyunun ilk etabında yönettiğimiz karakterimiz kötü adamların elindedir ve içerisinde bulunduğu araçtan kaçması gerekmektedir. İşte bu aşamada kendimizi parçalanmak üzere olan bir aracın içinde buluyor, var gücümüzle bu araçtan kaçmaya çalışıyoruz.  Ardından da kendimize kaçabilmek için bir araç bulup oradan tüyüyoruz.

Hikaye

Oyun hızlı bir girişe sahip ancak en önemlisi bir hikayesinin olması… Genelde yarış oyunlarında hikaye olmaz hatta arabayı süren karakterin yüzünü bile bilmeyiz fakat Need for Speed The Run oyununda karakterler dahi oldukça ince tasarlanmış. Oyunun bazı evreleri bir yarış oyunu olmasına rağmen arabanın dışında geçiyor. Oyunda özellikle ara sahneler oldukça başarılı ve sizi güçlü bir aksiyonun içerisinde hissettiriyor.

Ancak tabii bunlara rağmen bir yarış oyununun hikayesinin pek derin yapılabilmesi mümkün değil. Need for Speed The Run’ın sahip olduğu hikaye de biraz yüzeysel kalıyor. Yani muazzam bir senaryo beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Bunun yanında hikayenin biraz çabuk bittiğini yani oyunun çabuk sona erdiğini de söylemek gerekiyor. Oyunun hikaye modu bittikten sonra da geriye rozetler ile bölüm açmak, çeşitli yarışları oynayıp tekrarlamak kalıyor.

Grafik ve Ses Kalitesi

Oyunun grafikleri ve sesleri oldukça başarılı. Çevrenin çok güzel ve gerçekçi gözüktüğünü bir yana bırakın, özellikle yüksek ayarlarda karakterimizin yüzündeki en ince detayları dahi görebiliyorsunuz. Oyunda özellikle devreye giren ara sahneler son derece başarılı.  Genel itibariyle grafiksel açıdan kaliteli bir yapım. Grafik motoru olarak da zaten döneminin en güçlü grafik motorlarından birini kullanmıştı ve bunun meyvesini de yediğini söyleyebiliriz.

Oynanış

Oyunun sürüş dinamikleri güzel ancak sürüş hissiyatı biraz daha başarılı olabilirdi. Oyunda çok sayıda harita ve araç bulunuyor. Tabii bunların hepsini kullanabilmek için oyunda bazı aşamaları geçebilmeniz gerekiyor. Oyun sırasında yarışlarda elde ettiğiniz derecelere göre gümüş, altın, bronz gibi rozetler kazanıyorsunuz ve bu rozetler yeni bölümleri açmanıza yarıyor.

Oyun sırasında gözüme çarpan herhangi bir oyun hatası olmadı. Genel olarak başarılı bir oynanışı olduğu söylenebilir.

GENEL DEĞERLENDİRME :

OYUNA PUANIMIZ : 7.0 / 10

Need for Speed The Run gerçekten başarılı bir yapım ve bizden geçerli bir puan almayı başarıyor. Ancak oyun her ne kadar size hikaye anlatmaya çalışsada tam olarak içine çekemiyor ve kısa sürüyor. Bunun yanında araçları istediğiniz gibi modifiye edememeniz, araçları değiştirirken bile bazı parkurlarda benzin istasyonu bulunmadığı için zorluklar yaşamanız, araç içi kameranın bulunmaması ciddi eksikler olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden de oyundan puanlar kırmayı uygun bulduk.

Cevap bırakın