Nostalji: Hitman 2 Silent Assassin

Hitman serisinin ikinci oyunu olan Hitman 2 Silent Assassin’i sadece eski oyuncuların oynamış olması çok muhtemeldir çünkü epey  eski bir oyun. Bu efsanevi oyun hakkında sizler için keyifle bir makale hazırladık.

Hitman serisinin ilk oyunu 2000 yılında Hitman Codename 47 adıyla çıktı.Hitman Codename 47 ile beraber efsane Hitman serisi ilk kez ortaya çıkmış, oyun beğeni kazanmıştı. Ardından merakla ikinci oyun beklenmişti. İkinci oyunun fragmanı yayınlandığında oyuncular daha bir heyecanlanmıştı çünkü o dönemin en iyi grafiklerine sahip oyunlarından biri olacaktı. Fragmana göre camlar kırılabiliyordu ve hatta etraftaki tüm kırılabilir nesneler kırılabiliyordu. Grafikleri dönemine göre güzel olmasına rağmen sistem gereksinimleri makul seviyedeydi ve bu da oyuncuların heyecanı kabartan bir husutu.  2 yıl aradan sonra 1 Ekim 2002 tarihinde Hitman 2 Silent Assassin oyunu çıktı. Oyunculara gerçekten de tanıtım videosunda sunduklarını oyunda da yansıtabilmişti.

Hitman 2 Silent Assassin, ilk oyuna göre daha gerçekçi ve biraz daha iyi bir oynanışa sahipti. İlk oyuna nazaran karakterinizi daha iyi kontrol edebilmenizin dışında yapay zeka da iyileştirilmişti. Örneğin arkası dönük olan birini öldürmek için normal adımlar atarsanız, sessiz modda ilerlemezseniz yakayı ele verebiliyordunuz çünkü sizi ayak seslerinizden duyup önüne dönebiliyordu. İlk oyunda herkesin arkasına koşar adımlarla geçip onları rahatça boğuyorduk fakat ikinci oyunda birini arkadan öldürmek için koşarsanız aniden dönüp size ateş edebiliyor. Öte yandan öldrüdüğünüz birini taşımak önceki oyuna göre daha gerçekçi ve oyunda uçan kuşu bile vurup yere düşürebilmeniz çok iyi olmuş. Sessizlik yine ilk oyunda olduğu gibi ön planda. Fakat isterseniz kimseyi öldürmeyerek direkt olarak çatışmaya girerek de görevleri geçebilirsiniz. Tabii bazı istisnalar haricinde.

Oyundaki genel olarak beğenilmeyen nadir yanlar da vardı. Mesela hikaye olarak biraz kusurluydu. Oyunda ana karakterimiz bir süreliğine insanlardan uzak kalmayı, meyve yetiştirerek sakin bir hayat sürmeyi arzu ediyordu çünkü sürekli insanları öldürmekten, sürekli ölüm tehditi altında olmaktan sıkılmıştı ve yoğun bir şekilde ibadet etmeye başlamıştı. İbadet ettiği kilisenin manevi babası olarak gördüğü papazı kaçırılınca karakterimiz bir kez daha kirli işlere girişmişti.

Netice itibariyle Hitman 2 Silent Assassin döneminin en sevilen oyunlarından biri olmuştu ve eski oyuncular hala arada bir açıp oynuyorlar.