Hitman 3 (2021) İncelemesi

Popüler oyun serilerinden Hitman için piyasaya sürülen Hitman 3 (2021), PC ve konsollar için çıkmıştı.

Hitman serisinin başlangıcı 2000’li yılların başlarına dayanmakta olup, oyun 2016 yılında World of Assassination serisini başlattı. Bu yıl ise Hitman 3 ismiyle üçlemenin final yapımı  piyasaya sürüldü. Ajan 47’nin üç oyunluk macerasına tatmin edecek bir son veren oyunun en iyi bölümlerinden biri ise Thornbridge Malikanesi içerisinde geçmekte. Oyunun ana hikayesi ise toplam 6 bölümden oluşmakta. Bu bölümlerin çoğunda oyuncuların alışık olduğu sandbox oynanış stili bulunmakta.

Oyun içerisinde birbirinden farklı bölgelere yolculuk ederek farklı yaklaşımlar ile hedeflerinizi bulup etkisiz hale getirerek mekanı terk ediyorsunuz. Yani bildiğimiz Hitman tarzını sunmaya devam ediyor.  Bölümler arasındaki görsel ve içerik çok iyi bir şekilde hazırlamış olup bölümler birbirine benzemiyor. Örneğin bir bölümde dünyanın en yüksek binasına çıkarken diğer bölümde Almanya’da bulunan bir nükleer santraldeki gece kulübüne giriyorsunuz. Yani her bölüm size farklı bir ortam ve uygulayabileceğiniz farklı suikast metotları sunuyor.

Yeni ekipman!

Hitman 3 versiyonunda Ajan 47’nin sahip olduğu ekipmanların arasına kamera da dahil edilmiş olup kamera ile hedefinizin işini bitirdiğinizi kanıtlayan fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda belirli bölgeleri taramak, elektronik kilitleri açmak gibi özellikleri de kullanabilirsiniz. Bu oyunla beraber sunulan yeniliklerden bir diğeri  de bölüm içerisinde açılabilecek kısayollar olup, bir kısayolu bir kez açtığınız zaman sonraki oynanışlarınızda da açık hale geliyor ve bölümlere dönüp hedefinizi farklı yöntemlerle veya daha yüksek başarı oranlarıyla öldürmek istediğinizde önceden açtığınız bir pencere veya merdiveni kullanabiliyorsunuz.

Oyun ortalama 6 saatte bitirilebiliyor ancak etrafı araştırıp daha derinlemesine oynadığınız zaman 10 saati de bulabilirsiniz.  Oynanış süresini artıracak pek çok unsur bulunduğundan dolayı oyun size pek kısa gelmeyecektir. 

Güzel tasarlanan bölümlere sahip olan Hitman 3 evreninde NPC’ler bölüm içerisinde günlük görevlerini yerine getirirken biraz yapay gözüküyor ve bu kayda alınması gereken bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Yani oyunu oynarken NPC’ler üzerinde fazla kafa yorulmadığını hissediyorsunuz. Yapay zeka bazı yönleriyle zayıf kalıyor ve bu da yine öne çıkan bir eksiklik olarak dikkat çekiyor. Özellikle NPC’nin sizi kılığına girdiğiniz bir kişiden ayırt etmesi çok zor oluyor.

Hitman 3 oyunu ses ve müzik konusunda ise iyi işler çıkarmakta olup, ana menüsünden son menüsüne kadar her müziği keyifli dinleyebileceğiniz bir oyun. Bu oyunda Hitman 2 ‘de bulunan 1v1 Ghost Mode ve Sniper Challanger gibi modlar ise bulunmamakta. Multiplayer olmaması pek çok oyuncu için eksiklik olarak nitelendirilebilir.

Sonuç

Hitman 3 oyunu, meşhur Hitman serisine yaraşana fakat yapay zeka ve NPC’lere gösterilen özen bakımından ise zayıf bir oyun.

Editör Notu : 10 / 8.5

Öne çıkan artıları:

  • Çok iyi bölüm tasarımlarının olması
  • Müzikleri ve sesler
  • Tekrar oynanabilirliliğin yüksek olması
  • VR desteğinin bulunması

Öne çıkan eksiklikleri:

  • Yapay zekanın zayıf olması
  • Multiplayer bölümlerin olmaması
  • NPC’lere gösterilen özenin az olması

Cevap bırakın