Mac Adresi Tespit Etme Yöntemi

Bu yazımızda Mac adresinin ne anlama geldiğine ve Mac adresinin nasıl tespit edilebileceğine ilişkin bilgiler veriyoruz. İşte Mac adresi tespit etme yöntemi…

Mac adresi, üreticilerce belirlenmekte olan benzersiz donanım adresi olarak tanımlanabilir. IP adresleri değişkenlik gösteriyor olsada mac adresi sabit olup değişmemektedir. Her ağa bağlanan cihazın bir mac adresi bulunmaktadır. Bu bağlamda aynı ağ içerisinde yer almakta olan aygıtların birbiri ile iletişim kurmasını sağlamakta olan, her aygıta özel ve eşsiz tipte olan adres yapılarıdır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından yönetilen üç numaralandırma ad alanının kurallarına göre oluşturulmakta olan mac adresinde biçim kısa çizgilerle ayrılan iki rakam veya karakterden oluşmakta olan altı set halindedir.

Mac adresini öğrenme yöntemi:

Windows işletim sistemi üzerinde Mac adresini öğrenebilmek için ilk olarak cihazınızın Başlangıç menüsünü açınız. Sonrasında menünün arama kısmını açarak cmd komutunu yazarak devam ediniz. Sonrasında açılan sayfaya ifconfig /all yazınız ve Enter tuşuna basınız. Sonrasında karşınıza Physical Address olarak gördüğünüz kısım mac adresinizdir.

Linux Mac adresini öğrenme yöntemi:

İlk olarak Linux işletim sisteminde Terminal sayfasını açınız ve açılan ekran içerisinde ifconfig yazıp klavyenizin Enter tuşuna basınız. Sonrasında karşınıza HWaddr olarak adres çıkacak olup söz konusu adres sizin Mac adresinizdir.

MacOS Mac adresini öğrenme yöntemi:

Cihazınızdan Apple menüsünü açıp, ardından da sistem tercihlerini seçerek devam ediniz. Sistem tercihleri içerisinden ağ menüsünün seçimini yapıp sonrasında ağ menüsünü açarak devam ediniz ve açılan ekran üzerinden Wi-Fi seçeneğini seçiniz. Böylece Hardware bölümünde mac adresiniz çıkacaktır.

Cevap bırakın