Kotalı İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Gerekenler

Bu içeriğimizde kotalı internetin ne olduğuna ve kotasız internet ile farklarına değiniyoruz. İşte detaylar…

İnternet paketleri günümüzde kotalı ve kotasız olarak ayrılıyor. Eskiden 4 GB kotalı internet paketleri bile evler için yeterli olurken günümüzde internete bağlanan cihaz sayısının artması, Wi-Fi kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber 4 GB internet paketleri telefonlar için bile yeterli gelmiyor. Bunda internet hızının gelişmesi ve indirilen oyunların boyutlarının artması, izlenen videoların çözünürlüklerinin artması ve sosyal medya uygulamalarının yaygın olarak kullanılmasının büyük payı bulunuyor.

Kotalı internet size belirli bir GB limiti veriyor. Örneğin 10 GB kotanız var ise, 10 GB’dan fazla internet kullandığınız zaman bu paket aşımsız olarak durduruluyor veya çok daha fazla ücret ödeyerek kullanmaya devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Eğer durumu erkenden farkederseniz önlem alabiliyor, farklı bir paket satın alarak kullanıma devam edebiliyorsunuz ancak bu cebinizden ekstra para çıkmasına neden oluyor.

Kotasız internet ise herhangi bir GB boyutu limiti sunmuyor. Sınırsız olarak internet kullanabiliyorsunuz ancak bunun bedeli olarak kotalı internete göre daha fazla ücret ödüyorsunuz. Örneğin 10 GB kotalı internet 40 TL ise sınırsız internet 100 TL gibi rakamlardan satılıyor.

İndirmiş olduğunuz dosyaların boyutu farklı olmakla beraber , kota durumunu en fazla indirilen dosyalar etkiler. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü videolar izlemek de kotanın hızlı bir şekilde tükenmesine neden olur. Bu yüzden kullanıcı kotalı internet kullanmaktaysa bu eylemleri fazla yapmamalıdır.

Cevap bırakın