Mobil Veri Bağlantısını Kablosuz Olarak Paylaşma Yöntemleri

Bu içeriğimizde mobil veri bağlantılarının kablosuz bir şekilde nasıl paylaşılabileceği konusuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Günümüzde halka açık olarak WiFi bağlantısı sunmakta olan kafeler, parklar, restoranlar v.b. yerlerde hotspot herkesin kullanımına açık olan ortak ağlardır. Hotspot, WFi bağlanamadığınız zaman telefonunuzun internetini paylaşarak bağlantıyı sürdürmenizi sağlayan önemli bir özelliktir. Mesela bilgisayarınızdan akıllı telefonunuzun internetini kullanarak bağlantı kurmaya ve işlerinizi yapmaya devam edebilmenizi sağlamaktadır.

Hotspot tanımı

Telefon, tablet v.b. mobil cihazlarda internete kablosuz bir şekilde bağlanmaya imkan sağlayan kişisel erişim noktası olan hotspot, kablosuz yerel alan ağı WLAN aracılığı ile internet servis sağlayıcısına yönlendiriciyle internete erişebildiğimiz bir fiziksel konum sunmaktadır. Söz konusu konum Wi-Fi hotspot veyahut WiFi bağlantı noktaları olarak isimlendirilmektedir. Genel kullanıma açık olan bazı WiFi ağları her ne kadar ücretli olsada genelde halka açık WİFi noktalarından ücretsiz bir şekilde internete bağlanabilmek mümkün olmaktadır.

Kablosuz hotspot

Ofis veya ev ağından uzakta olduğunuz durumlarda bilgisayarınızı internet anlamında besleyebilmek için akıllı telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Bunun için imkan tanımakta olan WiFi ağına bağlanmayı sağlayan internet erişim noktası kablosuz hotspottur. Söz konusu erişim noktaları bazı durumlarda akıllı telefonun mobil internetinden daha hızlı bir biçimde internete bağlantı kurmayı mümkün hale getirmektedir. Herkesin bağlantı kurabildiği WiFi erişim noktaları ev veyahut ofis WiFi ağı gibi çalışmaktadır. Hotspot menzili ise konuma, ürünün hızı ve kalitesine göre değişir. WiFi erişim noktası evdeki WiFi ağıyla aynı olup, ev WiFi ağını kullanır gibi WiFi erişim noktasına bağlantı sağlayabilmek mümkün olmaktadır.

Normal bir WiFi hotspot fiziksel bir konuma bağlıdır. Mobil hotspot ile başka bir cihazı internete bağlayabilmek adına telefonun hücresel bağlantısını kullanmaktadır. Bu yüzden paylaşacağınız internet kullanıldığında sizin paketinizden gideceğini bilmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla kotanın sınırlı olduğu durumlarda internet paylaşımının yapılması kotanın kısa sürede dolmasına neden olacağından bir mağduriyet oluşturabilir.

Telefondan nasıl hotspot kurulur?

İlk olarak akıllı telefonunuzun Ayarlar menüsünü açınız. Ardından Mobil Ağ, oradan da WiFi hotspot, kişisel erişim noktası, tethering veya mobil hotspot seçeneklerinden hangisi çıkıyorsa ona dokununuz. Bazı telefonlarda “Bağlantı paylaşımı ve mobil ortak erişim noktası” şeklinde de yazar. Söz konusu yazılardan hangisi var ise üzerine dokunduktan sonra Kişisel Ortak Erişim Noktası’nın üzerine dokunun ve ardından gri butonu aktif hale getirin. Aynı zamanda Ortak Erişim Noktasını Yapılandır yazan bölümden ağınız için bir parola belirleyebilir ve böylece izinsiz erişimlerin önüne geçebilirsiniz ki zaten biz de mutlaka şifre koyarak bağlantı paylaşmanızı öneriyoruz.

iPhone’da Bluetooth ile internet paylaşma adımları:

iPhone akıllı telefonunuzda Bluetooth internet paylaşımı sayesinde internetinizi paylaşabiliyorsunuz. Bunun için ilk olarak Ayarlar uygulamasını açınız ve ardından Hücresel altında Kişisel Erişim Noktası’na dokununuz. Sonrasında Diğerleri Katılabilsin seçeneği açık değilse açık hale getiriniz ve iPhone cihazınızı bilgisayarınız ile eşleştiriniz. Bunun için iPhone’da eşle veya bilgisayarda çıkan kodu girerek yapabilirsiniz. Böylece bağlantıyı sağlamış olursunuz.

Aynı işlemleri Android cihazda yapabilmek için ilk olarak telefonunuzun Bluetooth yazan yerine dokununuz ve ardından Kablosuz ve Ağlar bölümüne gidiniz. Sonrasında Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı seçeneğini seçip Mobil erişim noktası’nı aktif hale getiriniz ve sonrasında telefonunuzu interneti paylaşacağınız cihazla eşleştirip bilgisayarınızda Ayarlar bölümüne gidiniz ve ardından Aygıtlar ve yazıcı bölümünde telefonunuzun simgesine sağ tık yapıp, erişim noktasını kullanarak bağlanma seçeneğine tıklayınız. Böylece bağlantınızı sağlamış olursunuz.

Cevap bırakın