İnternet Kirliliği Etkileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda internet kirliliğine ve etkilerine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

İnternet teknolojik çağın en büyük icadı olarak kabul edilmekte olup günümüzde hemen hemen herkes telefon ve bilgisayar kullanıyor. İnternet o kadar yaygın bir haldeki alıverişler, iş başvuruları hatta bankacılık işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor.

İnternet sayesinde küresel ağın olduğu her yere ulaşmak mümkün oluyor. Ancak internetin bu kadar gelişmiş olması ve yaygın olması aynı zamanda bilgi kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. İnternet zaman içerisinde artan içeriklerle beraber birikim konusunda biraz daha kalitesiz hale geldi. Genellikle duyarsız kullanıcılar tarafından kalitesiz paylaşımlar yapılması sonucunda internet çöplüğü olarak tabir edilebilecek bir durum ortaya çıktı. Çünkü paylaşılan bilgilerin doğruluğu üzerinde durulmadan servis edilmekte ve bu durum doğru ve nitelikli bilgilere, gündemin doğru olarak takip edilmesine engel olmaktadır.

İnternet üzerinden bilgiye ulaşma konusunda en çok arama motorları kullanılmakta olup, arama motorları sayesinde dileyen dilediği içeriğe kolayca ulaşabiliyor.  Ancak pek çok içeriğin giriş gelişme ve sonucu bulunmamakta olup sadece anahtar kilemeler kullanılarak bırakılan sorgu sayfaları veya alakasız görsel sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda siber güvenlik açısından tehlike arz eden internet sitelerinin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Kullanıcının temiz bir şekilde internet kullanmaya devam edebilmesi için zararlı veri içeren sayfaları şikayet etmesi, içeriklerin kaynağını takip etmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda sosyal medyada yazılanlara direkt olarak inanmayıp gereken araştırmaları yapmak ve bu şekilde gündem hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak gerekiyor.

Cevap bırakın