İnternetten Adres Kodu Öğrenme Yöntemi

Yeni yazımızda internet üzerinden nasıl adres kodu öğrenebileceğiniz konusuna değiniyoruz. İşte adres kodu öğrenme yöntemi…


Geçtiğimiz günlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı tarafından bir açıklama yapılmış ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı açıklamasında her haneye adres kodu verileceğini duyurmuştu ve adres kodu dönemi resmen başladı. Peki internet üzerinden adres kodu sorgulaması nasıl yapılmakta?


İlk olarak DASK tarafından oluşturulan resmi adres kodu sorgulama sayfsaını internet tarayıcınız üzerinden açınız ve Sorgulama sayfasında Adres Kodunu Öğren yazılı kutucuğu işaretleyiniz.


Alt bölümde bulunan il, ilçe, bucak, köy bilgilerini seçip devam ediniz ve oturduğunuz mahalle, sokak gibi bilgileri ve binanızı seçiniz. Binanızı seçmenizin ardından adres kodunu görmek için iç kapı numaranızı açılan liste kısmından seçiniz. Böylece beyan ettiğiniz adrese ait hem bina hem adres kodunu görebileceksiniz.


Adres kodu nedir?


Tüm konutlara ait olarak kullanılabilecek 10 haneli özel bir numara olup 2013 yılından itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve pek çok işlemde daha kullanılmakta. Nüfus ve Vatandaşlık işlerinde de kullanılabilecek olan adres kodu sorgulaması bu bağlamda önem arz etmektedir.

Cevap bırakın