Github Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içerikte Github teriminin ne anlama geldiğiyle ilgili bilgiler vermekte, Github’a ilişkin bilinmesi gereken temel unsurlara değinmekteyiz.

Geliştiriciler tarafından yazılan kodların düzenlendiği ve aynı zamanda depolandığı kontrol sistemi olan Github, bulut alt yapısı kullanılarak oluşturulmuştur.

Bulut sistemleri, internet verisi olan herhangi bir yerden veriye erişim imkanı sağlamakta olan bir alt yapı hizmeti olup, böylece bilgisayarınız veyahut telefonunuzu değiştirdiğinizde, farklı bir cihaz üzerinden bağlantısı sağladığınızda da veriye ulaşmanız sağlanır.

GitHub, github com üzerinde faaliyet göstermekte olup, amacı sürüm versiyon kontrollerinin daha kolay bir hale gelmesini, yazılım geliştirme sürecindeki hata takiplerini sağlamaktadır. Hava takip sistemi ile isimlendirme, sorumluluk ataması ve arama motoru sistemi sağlanmakta olup, versiyon kontrolü hususunda kaynak kodunda değişiklik yapılması taleplerine yanıt vermektedir.

Linus Torvalds ve ekibince 2005 yılında geliştirilmiş olan, açık kaynak bir versiyon kontrol sistemi olan Git sayesinde tüm proje dosyası onu geliştirmekte olan herkesin bilgisayarında bulunabilmektedir. Üzerinde çeşitli değişiklikler yapılması, barch eklemelerinin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Sonrasında değişiklikler projeye dahil edilmektedir. GitHub ilse Git kullanılarak bulut alt tabanlı depolama sistemi sunmaktadır. Acemi bir geliştiricinin dahi rahatlıkla kullanabileceği bir arayüzü bulunan Github, bu sayede pek çok kişi tarafından tercih edilebilir bir hale bürünmüştür. Github üzerinde isteyen herkesin projelerini ücretsiz bir şekilde hesap oluşturarak projelerini depolayabilmeleri mümkün olmaktadır.  

Komut satırı arayüzüne sahip olan Github, komut satırı aracılığıyla yeni proje oluşturmanızı, değişiklikleri kaydetmenizi ve bulut sistemi üzerinde depolamanızı sağlamaktadır. Github resmi faaliyet tarihi 10 Nisan 2008’dir.

Github üzerindeki projeler “Repository” olarak isimlendirilmekte olup, bir proje oluştururken dilediğiniz proje adını vermeniz mümkün olmaktadır. Projenin gizli olup olmama seçeneğini işaretlemenizin ardından projenizi oluşturmanız mümkün olmaktadır. Projenizi oluşturmanızın ardından bilgisayarınız üzerinden kod yüklemeniz, projenizi bilgisayara indirmeniz veyahut diğer seçeneklerden projeniz ile ilgili bilgi sahibi olmanız mümküdür. Arayüzü sayesinde pek çok seçeneğe hızlıca erişim kurabilmenize imkan tanımaktadır.

Cevap bırakın