İnternet Kesintilerinin En Yaygın Nedenleri

Bu yazımızda internet bağlantısının kesilmesinin en yaygın nedenleri hakkında bilgilere yer vermekteyiz. İşte internetin kesilmesinin en temel nedenleri…

İnternetin kesilmesi sorunu kullanıcıları hiç beklemediği anlarda meydana gelebilmekte ve adeta bir kaosa sebep olabilmektedir. Özellikle internet üzerinde yapmanız gereken acil işler söz konusu olduğunda internetin kesilmesi oldukça can sıkıcı bir hale gelmektedir. Peki internetin kesilmesinin yaygın nedenleri nelerdir? Yazımızda detaylarıyla değindik.

Modem

İnternet kesilmesinin en temel nedenlerinden biri modemde problem meydana geliyor olmasıdır. Modemin bozulması veyahut modemin interneti alamaması sorunu yaygın olarak görülür. İnternet bağlantısı kesildiğinde kullanıcı ilk olarak modeminin kapatma tuşuna basıp ardından beş altı saniye kadar bekleyerek yeniden güç tuşuna basarak modemi çalıştırmalıdır. İnternet hala gelmiyor ise, altyapıdan gelmekte olan kabloda bir sorun olup olmadığı araştırılmadır.

Bakım

Bazen planlı veya plansız müdahale nedeniyle internet bağlantısının kesilmesi sorunu meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar için kullanıcı ilk olarak bakıma dair SMS veya mail gelip gelmediğini kontrol etmeli, gelmemiş ise sağlayıcısının internet sitesindeki duyurulara göz atmalıdır. Bir bakım çalışması söz konusuysa ve internet bu yüzden kesildi ise bunun en azından duyuru ile belirtilmesi gerekir.

WiFi Kontrolü

Eğer Wi-Fi ağını kullanıyorsanız ve internetiniz Wi-Fi ağını tespit edemiyor ise o halde yapmanız gereken şey normal veri bağlantısını kullanarak internete bağlanmaktır. Bu hususta WiFi bağlantısını devre dışı bırakarak normal bağlantı sağlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Modeme gelen internet modem yardımı ile kablolu ve kablosuz olarak dağıtılmakta olup, modeme bağlantı sağladığınızda sorun yaşıyorsanız elektrik kesintileri, anlık olarak elektriğe bağlı olan teknolojik cihazlara yüksek elektrik gelmesi gibi unsurları da göz önünde bulundurmalısınız. Yani yakın zamanda bir elektrik kesintisi olup olmadığına göz atabilirsiniz. Modemlerdeki güç devresinin elektrik kesintisi nedeniyle yanması sorun yaşamanıza neden olabilir veya modeminizin bir takım özellikleri bozulmuş olabilir. Aynı sorun sadece modeminizde değil, prizinize bağlı olarak çalışan bilgisayarınızda da meydana gelebilir.

İnternet bağlantısında kesilmeden ziyade bir yavaşlık söz konusuysa evinizdeki modem ağına çok fazla kişi bağlanıyor olabilir. Modemin çok sayıda cihaz tarafından aynı anda kullanılması bir yoğunluk oluşturacak ve böylece hızda da ciddi anlamda bir düşüş ortaya çıkacaktır.

Kimileri için garip karşılanabilecek bir durum olsada, hava koşulları da internet bağlantısı kalitesini olumsuz bir biçimde etkileyebilir. Nemli bir hava söz konusuysa veya yağış varsa internetin yavaşlaması, kısmen kesilmesi gibi sorunlar olabilir ve bu genelde alt yapı ve alt yapıdan gelen kabloyla ilgili bir durumdur.

Sonuç olarak internet bağlantınız kesildiği zaman ilk olarak modem kontrolü sağlayıp modeminizi yeniden başlatınız. Sorun düzelmediği taktirde kabloları kontrol ediniz ve yine çözüme ulaşamazsanız o halde mutlaka internet sağlayıcınızı telefonla arayarak arıza kaydı oluşturmalı ve süreci takip etmelisiniz.

Cevap bırakın