NVIDIA Kripto Para Madenciliğine Karşı Yeni Bir Önlem Aldı

NVIDIA, grafik kartı stok sıkıntısı 1 milyon adet grafik kartı stoğu ile gidermek istiyor! İşte habere ilişkin ayrıntılar…

Grafik kartı piyasasında son zamanlarda kripto para madenciliği nedeniyle stok sıkıntısı yaşanması ve pek çok grafik kartının fahiş fiyatlardan satılmaya başlaması dikkat çekmişti. Bu durum uzun süre devam etti ve NVIDIA, vaziyetten rahatsız olduğunu açıklamıştı. NVIDIA, bu açıklamanın ardından çeşitli önlemler alabilmek adına harekete geçti. Bu hususta şimdi yeni bir yöntem daha hazırladı.

Ortaya çıkan sızıntılar, NVIDIA şirketinin piyasaya süreceği yeni grafik kartları için çok büyük bir stok havuzu oluşturacağını ortaya koyuyor. NVIDIA 1 milyon adet grafik kartı stoğu oluşturarak mevcut sorunların önüne geçmek istiyor. Yeni bol sayıda grafik kartı ile pazarın dengeye girebileceğine inanıyor. Yakın zamanda GTX 1180 devri resmen başlıyor ve NVIDIA bunun öncesinde sergilediği bu hamleyle başarılı olmak istiyor. Bu önlemin sorunu yok edip etmeyeceğine yönelik kesin ifadeler kullanmak ise şu an zor.

Bilgisayar toplamak şu an oldukça güç

Kullanıcılar artık iyi bir bilgisayar toplamak için kesenin ağzını ardında kadar açmak zorunda. Özellikle Türkiye’de donanım fiyatlarının çok pahalandığını, yani vaziyetin sadece grafik kartı değil, tüm bilgisayar donanımları ile alakalı oldukça kötü olduğunu üzülerek belirtmemiz gerekiyor. İlerleyen süreçte bu konu ile ilgili kalıcı yeni çözümlerin sunulması bekleniyor.