OEM Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda OEM’e ilişkin bilgiler veriyor, OEM ürün alırken dikkat edilmesi gerekenlere de değiniyoruz.

Daha çok bilgi teknolojileri sektöründe duyulan bir terim olan OEM’in İngilizce olarak açılımı Original Equipment Manufacturer’dir. Türkçe olarak karşılaştırdığımız zaman açılımının Orijinal Ürün Üreticisi  anlamına geldiğini söyleyebiliriz. OEM ürünler yine de normal perakende ürünlere nazaran daha ucuz donanım veyahut yazılımlara yönelik olarak kullanılmaktadırlar.

OEM , ürünün kime satılacağına ilişkindir. OEM bir donanım veya yazılım, sistem kuran şirketlere dağıtılmak için paketlenmektedir. Söz konusu şirketler de orijinal ürün üreticileri olarak lanse edilebilir. OEM ürünler perakende ambalaj yerine basit bir kutuya sahip olmasıyla da bilinir. Yani mağazaların raflarında bulunacak tarzda tasarlanmamış olan OEM ürünler, büyük perakende mağazaları dışında pek sergilenmez. Daha çok internet üzerinden satıldıklarına şahit oluruz.

Bir OEM ürün satın almak tüketici açısından tamamen yasal bir durumdur. Windows işletim sisteminin OEM yazılım sürümleri de buna gösterilebilecek olan bir örnektir. Bilgisayar toplayan kişiler de işletim sistemi kurabilmek için Windows edinirler ancak bunu yaparken genelde kutulu sürümü yüksek fiyatlardan satın almak yerine OEM yazılım sürümünü edinirler ve kodlarını girerek yeni Windows işletim sistemlerine sahip olurlar. Yazılımı satın aldığınız zaman sadece lisans anahtarını içermekte olan bir kağıt parçası veya internet üzerinden mail gelir. OEM lisanslı ürünlerin büyük bir bölümün de herhangi bir teknik destek hizmetinin bulunmamakta olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Daha çok sistem bazında lisanslanmakta olan OEM yazılımları satın alarak tasarruf etmek mümkündür fakat bir sorunla karşılaştığınız zaman destek alamıyor olmanız da sizin açısından önemli bir kayıp olabilir. Bunların yanı sıra üreticilerin büyük bir bölümü ürünlerinin sadece perakende sürümünü sunmaktadır. Donanım tarafı ise adeta şansa bağlı olup, OEM donanım satın alarak tasarruf etmeniz mümkündür fakat fanlar, kablolar gibi donanımı tamamlayan unsurlarla beraber gelmemektedirler . Bazen bir OEM ürünü bu yüzden perakende satın alınan bir ürüne nazaran daha pahalıya da mal olabilmektedir. Dolayısıyla seçiminizi yapmadan önce bu unsuları iyice irdelemeli ve göz önünde bulundurmalısınız.

OEM ürün satın almanın bazı riskleri bulunmakta olup, özellikle satıcı güvenilirliği OEM ürün alırken son derece önemli olan bir husustur. İade sistemi ve geri ödeme konusunda herhangi bir zorluk çıkarmamakta olan satıcılardan alışveriş yapmak bu hususta daha isabetli olacaktır. OEM’in son derece yaygın olduğu alanlardan birisi de otomobil sektörü olup, oem otomobil üreticisinde kullanılmakta olan orijinal ürünleri ifade etmekte olup başka bir üretici tarafından yapılmakta olan aynı araçlarla uyumlu yedek parçalardan farklı olmaktadır.

Cevap bırakın