Opera mı Mozilla mı? Karşılaştırma

Opera mı Mozilla mı daha iyi tarayıcı? İki tarayıcının birbirlerine karşı daha iyi ve daha kötü yanlarına değiniyoruz.

Günümüzde çok sayıda internet tarayıcısı bulunmakta olup bunların cihazlara göre farklı versiyonları da bulunmaktadır. Biz bu yazımızda popüler tarayıcılardan Mozilla ve Opera’ya değinecek, iki tarayıcının birbirlerine karşı daha iyi ve daha kötü olan yanlarından bahsedeceğiz.

Öncelikle iki tarayıcının da popüler ve uzun yıllardır aktif olan internet araçları olduğunu belirtelim. İki tarayıcı da hem gizlilik hem özelleştirme konularına değinmektedir.

Opera tarayıcısının Mozilla tarayıcısına nazaran en önemli avantajlarından birisi dahili reklam engelleyici eklentisi bulunması ancak bu eklenti Opera’nın kendi almış olduğu reklamları engellemiyor.

Oypera tarayıcısının Mozilla’ya nazaran önemli bir başka avantajı da dahili VPN eklentisinin bulunuyor olmasıdır. Bu eklenti bazen iyi çalışmasada genel itibariyle hızlı , yeterli bir deneyim sunuyor.

Hem VPN hem de reklam engelleme için ek eklentiler kurmayı gerektirmemesi sayesinde Opera biraz daha önde gözükürken, Mozilla kullanıcılarının da özel bazı gizlilik ayarları yapabilme ve hız gibi avantajları bulunuyor.

Gizlilik konusunda Mozilla tarayıcısı biraz daha iyi gözüksede bir yandan da dahili VPN fonksiyonunun bulunmayıp Opera’da bulunuyor olması kafa karıştırıyor.

Opera’nın önemli fonksiyonlardan birisi de Opera hesabıyla giriş yaptığınız zaman geçmiş şifeler, kayıt veriler ve yer imlerine tüm cihazlardan erişim sağlayabiliyor olmanız. Aynı zamanda My Flow fonksiyonu da kolaylık sunuyor.

Mozilla tarayıcısı da verileri farklı cihazlar arasında senkronize etmeye imkan tanıyor. Bu bağlamda Mozilla ve Opera birbirlerine yakın hizmet sunuyor.

Firefox tarayıcısı yüksek ve kapsamlı kaynak kullanımlarına dayanma gücü açısından taktir edilesi olup, hız açısından Firefox biraz daha önde gözüküyor. Bunun en belirgin nedeni ise Opera’nın daha fazla dahili fonksiyona sahip olması.

Cevap bırakın