Refurbished Telefonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Telefon fiyatlarının artmasıyla gündeme gelen Refurbished yani Yenilenmiş telefon ne anlama gelmektedir?

Refurbished telefonlar kullanılmış ancak tamir görmüş, tüm kontrolleri, testleri yaptırılmış. Belirli standartlara uygun olması sağlanan, üretici, perakendeci veya operatör tarafından satılan ürünlerdir.

Günümüzde bazı teknoloji mağazaları ve operatörlerce yenilenmiş olan telefonların satışı yapılmaktadır. Özellikle bir cihazı satın alıp sonrasında fikrini değiştiren tüketicilerce iade edilen telefonlar yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefon fiyatlarının epey yükselmesi refurbished telefonlara olan yönelimi daha da artırırken kapsamlı bir şekilde test edilen bu cihazlar tam çalışma düzenine geri döndürüldüğünde genelde iyi durumda olurlar. Ancak bu ürünler orijinal kutusunda gelmemektedir ve aksesuarları içmemektedir. 1 yıl garantili şekilde satılan bu ürünleri satın almadan önce garanti kapsamını kontrol etmek gerekmektedir.

Yenilenmiş telefon almayı mantıklı hale getiren nedenler:

  • Yenilenen bir telefonun fiyatı sıfır cihaza göre çok daha uygun olacaktır.
  • İkinci el çoğu telefonun aksine garantili olarak almış olursunuz ve bu sayede güvenceniz olur.
  • Bu ürünler size satılmadan önce gerekil kontroller yapıldığı için sorun yaşama ihtimaliniz azdır.

Yenilenen telefonları saygın bir satıcıdan satın almanız önem arz etmektedir. Yenilenen telefonların çoğunun zaten 12 ay garantisi olsada satın almadan önce garanti kapsamında olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yenilenmiş olan telefonlar yurt dışında çeşitli kalite seviyelerine ayrılır ve bunlar harfler ile ifade edilir. Örneğin A kaliteyi yeniden ayırt etmesi çok güçtür. 30 günlük bekleme süresi içinde iade edilen telefonlar olup, ışık altında güçlükle fark edebileceğiniz ufak çiziklere sahip olabilir. B kalitede ise büyük bir çizik, göz zevkinizi bozan bir şey olmaz. Ancak C kalitenin kullanılmış olduğunu rahatlıkla anlayabileceğiniz emareleri vardır. D kaliteler ise açıkçası kötü kullanılmış bir ikinci el ile neredeyse tamamen aynı durumdadır.

Yenilenmiş telefonları satın almak için Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firmaları tercih ediniz.

Cevap bırakın