Telefon Kullanmanın Oluşturduğu Dezavantajlar

Bu içeriğimizde akıllı telefon kullanmanın neden olduğu dezavantajların neler olduğuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Akıllı telefon kullanmanın kullanıcılar için sağladığı pek çok avantaj bulunmakta ancak bunun yanında hiç azımsanamayacak sayıda dezavantajının olduğunu da kabul etmek gerekiyor.

Cep telefonlarının kullanıcılar açısından oluşturduğu en büyük dezavantaj gizlilik tehlikeleri barındırmasıdır. Cep telefonu kullanan bir kişinin konumu takip edilebilir. Cep telefonlarının baz istasyonları ile sürekli iletişim içerisinde olduğu bilinmektedir. Sinyal gücü telefonun istasyondan uzaklığını ölçmek için kullanılmakta olup, bilgiler hükümetlerle paylaşılabilmekte ve konum sürekli bir şekilde takip edilebilmektedir.

Akıllı telefon sinyalleri zayıf şifreli veya şifresiz olarak havadan iletildiği için uygun radyo alıcısıyla dinlenmesi mümkün olmaktadır. Her ne kadar bu yasak olsada bunu yapabilecek olan cihazların sayısı artmakta ve bu cihazlara kolayca ulaşılabilmektedir.

 Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların büyük çoğunluğu kişisel verileri pazarlar. Özellikle ücretsiz olan uygulamalarda bu çok daha sık görülmektedir. Telefonunuzun işletim sistemi, uygulama verileri gibi kişisel verilerinizi kendi sunucularına gönderen şirketler bulunuyor. Bu sayede telefon numaranız ve kişisel bilgileriniz başkalarının eline geçebiliyor.

Akıllı telefon kullanan bir kişi, günlük yaşantısı esnasında vaktini genelde telefonuyla geçiriyor ve bu özellikle son yıllarda çeşitli sağlık sorunlarının artmasına neden oldu. Sürekli olarak telefona bakmak boyun fıtığına, bel ve gözde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Telefon kullanan kişiler genelde önemli bilgilerini telefonlarına kaydediyor ve anılarını biriktirmek için de yine telefonları kullanıyor. Dolayısıyla telefonun başına bir iş geldiğinde, örneğin çalındığında kullanıcılar anılarını ve önemli kişisel notlarını da kaybetmiş oluyorlar. Sonuç itibariyle telefon kullanmanın hem gizlilik hem de güvenlik bakımından göz önüne alınması gereken dezavantajlarının olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın