ROM Kullananların Telefonlarındaki Uygulamalar Geçersiz Oluyor!

Eğer Android’in standart sürümünü değilde ROM yapılmış sertifikasız sürümünü kullanıyorsanız artık uygulamalarınız geçersiz olabilir. Google bir süredir bu konuda ciddi girişimlerde bulunuyor.

Google, kullanıcıların sertifikasız işletim sistemi kullanmasından rahatsız ve bu konuda yeni düzenlemelere gidiyor. Android hali hazırda dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olsada bu yazılımı pek çok kişi sertifikasız olarak kullanmakta. Bunu engelleyebilmek için yeni bir adım atıldı.

Google bir süredir sertifikasız Android telefonların uygulamalarını sessiz sedasız devre dışı bırakmaya başladı. Artık sertifikasız Android telefondan uygulamalara girildiğinde sertifikanın geçersiz olduğuna dair bir hata alabiliyorsunuz ve uygulamaya bağlanamıyorsunuz.

Bu Google uygulamaları için geçerli bir durum ve aslına bakarsanız kullanıcı ile Google arasındaki bir münakaşadan çok geliştirici ve Google arasındaki uyuşmazlıktan kaynaklanıyor. Google uygulamalarını varsayılan olarak sunabilmek için belli bir lisans alınması gerekiyor ve bazı telefon geliştiricileri bu lisansları görmezden gelip o şekilde yükleme yaptıklarında sıkıntı meydana geliyor. Bu gibi gelişmelerden ötürü ROM kullananların daha seçiçi davranması gerekiyor.