Samsung’un Yeni Gözdesi Note 8 Fiyatını Hak ediyor mu?

Aylardır büyük bir merakla beklediğimiz Galaxy Note 8, New York’ta gerçekleşen görkemli bir tanıtım organizasyonuyla sonunda bizlere yüzünü resmi olarak gösterdi. Özellikle Note 7’nin yarattığı hayal kırıklığı ve modelin pil arızaları sebebiyle geri toplanmasının ardından Note 8’in nasıl bir başarı yakalayacağı çok merak ediliyor. Peki yeni amiral gemisinde ne yenilikler bizleri bekliyor ve nasıl bir fiyat etiketiyle raflarda yerini alacak?

Samsung’un Note 7’de karşılaştığı en büyük sorun olan pil problemini Note 8’de görece daha küçük ve daha güvenli bir pil kullanarak çözmüşe benziyor. Ancak konu Note 8 olunca pil kapasitesi dışında neredeyse her şey seviye atlamışa benziyor. 2960×1440 çözünürlüğe sahip 6.3″ Infinity ekranıyla rakipsiz bir görüntü kalitesi sunan phablet tam 195 gr. ağırlığa sahip. 6 GB ram, Snapdragon 835 ve Exynos 8895 işlemci opsiyonları,  64 GB’tan başlayan depolama alanı ve iris tarayıcı özellikleri Note 8’in özelliklerinden sadece bir kaçı. Samsung’un Galaxy serisinde ilk kez kullandığı OIS özellikli çift lensten oluşan ikili kamera sistemi ise telefonu diğer rakiplerinden bir adım ileriye taşımayı başarıyor. IP 68 su ve toz dayanıklılığı standardı ise telefonu havuz ve denizde rahatça kullanabilmenizi sağlıyor.

Gel gelelim bu telefonun fiyat etiketine…
24 Ağustos itibarı ile ülkemizde de ön siparişe sunulan telefonun fiyatı aslında kulağa çok gelse de 2017 yılının ortalama fiyatlarını göz önüne aldığımızda hak ettiği seviyede görünüyor. Ülkemizde KDV dahil fiyatı 4999 ₺ olarak belirlenen Note 8, Galaxy S8+ ve iPhone 7 Plus gibi yine büyük ekranlı benzerlerinin 4000 ₺’nin üzerinde fiyat etiketlerine sahip oldukları düşünüldüğünde fiyatını hak eden bir amiral gemisi olmayı başarıyor. Ülkemizdeki yüksek vergi ve yüksek döviz kurları sebebiyle Galaxy serisi, iPhone serisi ve benzeri telefon modellerinin 4000-5000 ₺ bandında alınıyor olmasının biz son kullanıcıları oldukça zorladığını da maalesef kabullenmek durumundayız. 15 Eylül’de raflarda yerini alacak olan ve 2017 yılının en iyi telefonu olma konusunda şimdilik en büyük aday olarak gördüğümüz Note 8’in satış rakamlarının ne seviyede olacağını da gelecek aylarda hep birlikte göreceğiz.

Cevap bırakın