Sony VR Satışları Konusunda Beklentilerine Ulaşamadı

Dünyanın en ünlü teknoloji markalarından biri olan Sony, VR çalışmaları konusunda epey yoğun. Ancak şirket istediği başarılardan biraz uzakta kalmış gibi gözüküyor. Bunu ortaya koyan bazı veriler var. İşte detaylar…

Günümüzde Sony, oyun konsolları, akıllı telefonlar gibi alanlarda inanılmaz popüler ve yoluna emin adımlarla devam ediyor. Geleceğin en büyük teknolojisi olarak gösterilen sanal gerçeklik gözlükleri kategorisine de dahil oldu ancak istediklerini şu ana kadar yapamadığı ortaya çıktı.

Sony yatırımcıları tarafından düzenlenen bir toplantı, PSVR’ın büyüdüğünü fakat sanal gerçeklik alanındaki büyümenin istenen seviyenin altında olduğunu ortaya koydu. Sanal gerçeklik gözlüklerinin beklentilerin daha altında seyrettiği açıklanırken, 2018 yılının sonundaki verilere göre PlayStation VR cihazı 2 milyon civarında sattı. Bu istenen satış rakamının daha altındaydı.

Aslında bu durum temel olarak Sony’nin sorunu değil. Yani genel anlamda baktığımızda sanal gerçeklik gözlüğü kategorisinde büyük atılımlar var ancak kullanıcılar çok fazla ilgi göstermiyorlar. Bunun birinci gerekçesi sanal gerçeklik gözlüklerinin mide bulantısı gibi geçici sağlık problemlerine neden olabilmesi, fiyatının da pahalı olması gösteriliyor. Aynı zamanda kullanıcılar her seferinde sanal gerçeklik gözlüğü kullanmaya üşeniyor.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşabilmesi, pazarda tam anlamıyla ilgi görebilmesi için fiyat olarak daha alt seviyelere inmesi gerekiyor.