Apple VR Gözlük Yapıyor!

Amerika merkezli dev marka Apple özellikle yenilikçi ürünleriyle her zaman ses getirmeyi başarmaya devam ediyor. Ünlü markanın yaptığı bir patent başvurusu ise bu ürünlere bir yenisinin ekleneceğini gösterdi.

 

 

Apple, ortaya çıkan patent başvurusundan anlaşıldığı kadarıyla 2020 yılında sanal gerçeklik (virtual reality) ile ilgili bir ürün tanıtımı yapacak. Bu ürünün bir VR gözlüğü olacağı tahmin etmek ise hiç zor değil.

 

 

Hali hazırda firmanın son bir kaç yıldır sanal gerçeklik sağlayan gözlükler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdığı konuşuluyordu. Bu patent başvurusu sayesinde bu çalışmalar resmi olarak da onaylanmış oldu.

 

 

Bu sanal gerçeklik gözlüğünün kullanacağı sistem bile şimdiden hazır. VR Gözlükler için özel olarak geliştirilen rOS (reality OS) Apple firmasının sanal gerçeklik gözlüklerini çalıştıracak. Bu sayede VR gözlüğe özel olarak uygulama geliştirmek ve yüzde yüz uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak daha kolay olacak.

Kulislerde dolaşan iddialara göre Apple bu gözlüğün diğer rakiplerinden bir adım önde olacağından emin olmak istiyor. Bu sebeple gözlüğe dahili bir 4K çözünürlükte video çekebilen kamera eklenecek. Ayrıca gözlüğün iki versiyonunun olacağı da konuşuluyor.

İlk versiyon kendi üzerinde OLED ekrana sahip olacak. Buna karşın ikinci versiyon ise fiyat olarak daha uygun satılacak ve üzerinde ekran barındırmayacak. Kullanıcılar iPhone model telefonlarını bu gözlüğe yerleştirerek onları ekran olarak kullanabilecek. Fakat bu versiyonda özel olarak hazırlanan rOS mevcut olmayacağından tüm özellikleriyle kullanmanın mümkün olmayacağı konuşuluyor.

Bakalım Apple karşımıza nasıl bir ürün çıkaracak ve bizleri bir kez daha şaşırtmayı başarabilecek mi? Sizler de bu konuda yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Cevap bırakın