Tablet Satışlarında Ciddi Bir Düşüş Yaşanıyor

Teknoloji dünyasında tabletler kendilerine has bir pazar oluşturuyor. Çok çok uygun fiyatlara akıllı bir cihaza sahip olmanızı sağlayan bu ürünlerden bazıları sim kartlı bir şekilde dahi bile geliyor. Fakat tüm bunlar tablet sektörünün gerileyişini durduramıyor.

İnsanlar genellikle tablet yerine akıllı telefon kullanmayı tercih ediyor. Çünkü akıllı telefon teknolojisi tabletlere göre daha hızlı gelişiyor daha doğusu arz talep ilişkisinden dolayı tabletlerin sık sık güncellenmesine ihtiyaç duyulmuyor.

Akıllı telefon pazarında da tablet pazarında da giriş, orta ve üst segment şeklinde ayrım bulunuyor fakat giriş seviyesi bir akıllı telefon fiyatına orta segment bir tablet rahatlıkla alınabiliyor. Bu da tabletlerin çok daha uygun fiyatlı olduğunu gösteriyor. 200 TL’nin altında bile tablet alınabiliyor. Fakat tüm bunlara rağmen teknoloji tutkunları tabletlere değil akıllı telefonlara yatırım yapmayı seçiyor.

Yapılan son araştırmalara göre tablet satışlarında ciddi ölçüde azalma var. Bu azalma özellikle 7 inç ve altındaki modelleri kapsıyor. Çünkü 7 inç ve altı modellerin tablet pazarındaki toplam payı yüzde 10’a gerilemiş durumda. Tablet pazarında Apple’ın ortaya koyduğu yeni nesil cihazlar bile durumu değiştirmeye yetmiyor. Yalnızca Samsung şirketi için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz.

İlerleyen süreçte de tablet pazarındaki kan kaybı devam edecek gibi gözüküyor.