Teknolojinin Başlıca Zararları

Bu yazımızda teknolojinin insan sağlığı açısından öne çıkan zararlarına değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde teknoloji hayatın merkezi haline geldi. Hemen hemen herkesin hayali daha iyi bir telefona veya daha iyi bir arabaya kavuşmak oldu. Bu durum insanların parasını ve zamanını teknoloji için harcamasına neden oluyor. Zamanın ve paranın sürekli teknoloji için kullanılması , teknolojinin en öne çıkan zararlarından biri olarak göze çarpıyor. Zamanın teknoloji için harcanmasında sadece emeğin kullanılması etkeni bulunmuyor. Aynı zamanda televizyon , bilgisayar ve telefonlarda eğlenmek için de bolca zaman harcıyoruz ve bu zamanımızı verimli kullanmamızı engelliyor.

Odaklanma Sıkıntısı

Teknolojinin insan üzerinde öne çıkan sıkıntılarından bir diğeri odaklanmakta zorluk çekmek olup, bunun birincil nedenlerinden birisi akıllı telefonlar ile sürekli etkileşimde olmaktır. Telefonlara indirilen mobil uygulamaya bildirim izni verdiğiniz zaman artık telefonunuz size sürekli olarak bildirim gönderir ve böylece o an ki işinize odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz. Teknoloji aynı zamanda üretkenliğin körelmesine de sebep oluyor. Örneğin çocukların hayal güçleri eskisine nazaran körelmiş durumda. Çocuklar artık video oyunlarının sınırlı dünyasına hapsedilmiş vaziyetteler. Üretkenlik sıkıntısı yetişkinler için de geçerli. Örneğin evi nasıl dekore edeceğimizi bile iç mimar önerilerine göre yapabiliyoruz. Günümüzde kitap okumak bile internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu da insanları fiziksel etkileşimden uzaklaştırıyor.

Yalnızlık

Teknolojinin gelişimi insanların daha fazla kendi başlarına vakit geçirmelerine, dolayısıyla yalnızlık yaşamalarına neden oldu. Dijital yayın platformları, sosyal medya, oyun konsolları gibi araçlar insanları yalnız başlarına vakit geçirmeye meyilli hale getiriyor. Örneğin insanlar artık arkadaşlarıyla daha nadir buluşuyor ve sadece çekirdek aileleriyle görüşüyor. Üstelik dışarıdaki dünyaya karşı daha kapalı bir halde yaşıyoruz. Bu da yeni çevre edinmeyi, sosyalleşmeyi zorlaştırıyor.

Bağımlılık

Teknolojik ürünlere duyulan bağımlılık günümüzde önemli sorunlardan biri. Bağımlılığın başlıca göstergeleri telefonsuz vakit geçirememe, sosyal hayatı etkileyecek seviyede fazla oyun oynama, televizyonun kapalı olmasına dayanamama gibi göstergeler olup, bir insanın vaktinin büyük bir kısmını teknolojik ürünlerle harcıyor olması onu bir teknoloji bağımlısı yapıyor ve günümüzde çoğu insan farkında olmasada bağımlılık seviyesinde yaşıyor.

Veri İhlalleri

Günümüzde hemen hemen herkes anılarını dijital cihazlarında saklıyor ve bu cihazlarda internet bağlantısı bulunduğundan dolayı risklere açık oluyorlar. Örneğin verilerini bulut depolama alanında yedekleyen bir insanın, söz konusu verilerinin başkalarının eline geçme ihtimali bulunuyor veya indirilen kötü niyetli bir mobil uygulama nedeniyle verileri haberleri bile olmadan başkalarınca pazarlanıyor. Bu da kişilerin haklarını ihlal eden önemli sorunlardan biri olarak öne çıkıyor ve günümüzde siber güvenlik hususunda hala istenen seviyelere gelinebilmiş değil.

Sağlığın Bozulması

Günümüzde oturarak veya uzanarak saatlerce telefona veya bilgisayara bakmak, hareketsiz bir yaşama neden oluyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sürekli maruz kalınan radyasyon da sağlığı bozabilecek önemli etkenlerden biri.

Cevap bırakın