The Witcher Artık En Fazla Bilgisayar İçin Satın Alınıyor

CD Projekt Red ekibi, The Witcher serisinin son oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt’ın en fazla bilgisayarlar için satın alındığını söyledi. Bu durumun son zamanlarda açığa çıkmış olması ise epey dikkat çekici.

The Witcher 3: Wild Hunt ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Döneminin en dikkat çeken oyunlarından biri olan The Witcher 3: Wild Hunt, 2015 yılının en iyi oyunu seçilmişti. Gerek hikayesi gerek oynanışı gerekse kendine has grafik yapısı ve evreni ile bunu haketmişti.

Oyunun satışa sunulmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala çok satılıyor fakat asıl önemli nokta oyunu satın alanların daha çok PC oyuncuları olması. İlk çıktığı zamanlarda PlayStation 4 ve Xbox One platformunda daha çok satıyordu ve hatta bariz bir üstünlük söz konusuydu. Örneğin 2015 yılında yani çıktığı ilk yıl toplam satış tutarının yüzde 48’i PlayStation 4’ten,  yüzde 31’i PC’den ve yüzde 20’si Xbox One’dan gerçekleşti.

2016 yılında ise yüzde 43 PC, yüzde 42 PlayStation 4 ve yüzde 14 Xbox One olarak kapanışını gerçekleştirirken 2017 yılı bittiğinde artık Witcher 3’ün satışlarının yarısı PC’den yapılır oldu. Bu durumda The Witcher en çok bilgisayar oyuncuları tarafından satın alınıyor.

CD Projekt RED ekibinden yapılan açıklamada bunun nedeni olarak PC oyunculuğunun son yıllarda yükselişe geçmesi  gösterildi.