Tomb Raider Serisinin Tüm Oyunlarına İlişkin Bilmeniz Gerekenler

Tomb Raider serisi için bu zamana kadar onlarca oyun piyasaya sürüldü ve biz bu yazımızda serinin tüm oyunlarına ilişkin bilinmesi gereken unsurlara sizler için değiniyoruz.

Meşhur Tomb Raider serisi video oyunu dünyasında başyapıtlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu seri için onlarca Tomb Raider oyunu piyasaya sürülmüştür ve böylece Lara Croft’un maceralarına ortak olmamız mümkün hale gelmiştir. Peki Tomb Raider serisinin oyunlarına ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlar nelerdir?

İlk olarak serinin oyunlarını şöyle bir sıralayacak olursak;

 • Tomb Raider
 • Tomb Raider II
 • Tomb Raider III: Adventure of Lara Croft
 • Tomb Raider: The Last Revelation
 • Tomb Raider: Chronicles
 • Tomb Raider: The Angel of Darkness
 • Tomb Raider: Legends
 • Tomb Raider: Anniversary
 • Tomb Raider: Underworld
 • Tomb Raider
 • Rise of the Tomb Raider
 • Shadow of the Tomb Raider

Tomb Raider

Seri için ilk piyasaya sürülen video oyunu Tomb Raider isimli ilk oyun olmuştur. 20. Yüzyılda çıkan bu oyun o dönem video oyunu dünyasında dikkat çeken yapımlardan biri oldu ve ardından Tomb Raider I ismine sahip, orijinal oyunun mobil cihazlara taşınmakta olan bir sürümü çıkmıştır. İlk oyunun sevilmesinden sonra Tomb Raider II ismine sahip olan oyun 1997 yılında çıkışını gerçekleştirdi. Çin’de geçmekte olan oyunda Lara Croft’u yeni tuzaklar bekliyordu.

Tomb Raider III: Adventure of Lara Croft

Bu oyun macera, gizem ve aksiyon oyunlarının arasında dikkat çeken yapımlardan biri olmuştu. Hindistan ve Antarktika bölgesinde geçiyordu.

Tomb Raider: The Last Revelation

Lara Croft’un küçüklüğünü konu edinen video oyunu bu bağlamda daha çok hikaye seven oyunların dikkatini çekebilecek ve aynı zamanda pek çok duygusal sahneye de yer verilen bir video oyunu olmuştu ve Lara Croft ile oyuncular arasında bağlar kurulmasını sağlamıştı.

Tomb Raider: Chronicles

Bu oyun 21. Yüzyılda çıkan ilk Tomb Raider olma özelliğini taşımaktadır. Yapım 2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu oyunda Lara’nın arkadaşları onu öldü sanıyordu ve yaşadıkları anıları anlatıyorlardı. Oyuncu da anıları canlandırmakta idi.

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Bu yapım 2003 yılında piyasaya sürülmüştür ve özellikle grafiksel açıdan ortaya konulan gelişimler dikkat çekmektedir. Döneminin en iyi grafiklere sahip olan oyunlarından biridir.

Tomb Raider: Legend

Piyasaya sürülme tarihi 2006 olan bu oyunda Lara Croft ve mekaniklerde ciddi bir değişiklik gözlemleniyordu. Getirilen yenilikler ve oyuncuların Mouse ile ekranı kontrol etmesi sunulan en dikkat çekici unsurlardı.

Tomb Raider: Anniversary

İlk oyunun grafiksel açıdan elden değiştirilmiş sürümü olup, bu bağlamda hikayeyi tekrar oynamak ve daha iyi grafikler ile Tomb Raider deneyimini yaşamak isteyenler için tercih edilesi bir yapım olarak kendisini göstermişti.

Tomb Raider: Underworld

Lara’nın pek çok farklı ve zorlu macerasını konu edinmekte olan oyun güçlü grafikleri ile dikkat çekerken aynı zamanda serinin popülerliğinin üst seviyeye taşınmasına yardımcı olmuştu.

Tomb Raider

Son derece iyi grafiklerle ve yeni oynanış mekanikleriyle çıkan bu oyun, döneminde bir hayli başarılı olmayı başardı. Eleştirmenlerin de oldukça beğendiği bir yapım oldu.

Rise of the Tomb Raider

Bilgisayar üzerinde oynanabilecek en iyi hayatta kalma ve aksiyon oyunlarından biri olan Rise of the Tomb Raider yapımı, özellikle grafiksel açıdan çok gelişmiş bir oyun olmasıyla dikkat çekiyor ve oyuncuların genel olarak beğenisini kazanmayı başarıyordu.

Shadow of the Tomb Raider

Seri için piyasaya sürülmüş olan son Tomb Raider oyunu olarak bilinmektedir. Yeni oynanış mekanikleri dahil edilen yapımda Lara Croft artık bir komando gibi ustalaşmıştır ve yeni öldürme tekniklerini kullanmaktadır.

Böylece Tomb Raider için çıkmış olan tüm oyunlara sizler için kısaca değinmiş olduk. Peki en sevdiğiniz Tomb Raider oyunu hangisi? Hemen aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Cevap bırakın